Ředitelství silnic a dálnic nyní zveřejnilo aktualizovaný harmonogram stavby jednotlivých úseků D55, autostrády spojují Hanou se Slováckem a nejjižnějším cípem Moravy.

Z Olomouce až do Břeclavi by se mělo dát dojet po dálnici bez přerušení v roce 2033. Nejdéle se bude čekat na úseky mezi Bzencem a Břeclaví, zde se má začít stavět až v roce 2028. Tehdy by už ale mělo být dokončené dálniční spojení z Olomouce po Bzenec.

Harmonogram stvaby D55 Olomouc - Břeclav, aktualizováno v září 2023Harmonogram stvaby D55 Olomouc - Břeclav, aktualizováno v září 2023Zdroj: ŘSD

Pro rychlejší a komfortnější spojení Olomouce se Zlínskem a dále na jih je klíčová stavba úseků D55 mezi Olomoucí a Přerovem a pak dálničního spojení z Přerova k současnému přerušení D1 u Říkovic.

Na části z Olomouce do Kokor už pracují stavební stroje, hotovo by tam mohlo být do konce roku 2025. Pokračování z Kokor do Přerova se má začít stavět za dva roky, dokončení je plánováno na rok 2028.

V tu dobu už má být dostavěný poslední kus D1 mezi Přerovem a Říkovicemi (dokončení se předpokládá v roce 2026), odtud řidiče dovede tato autostráda k Hulínu, kde najedou na již hotový kus D55 až k Napajedlům.

Šéf šumperských ochránců přírody Slavomír Bušina vysvětluje, proč podali odvolání proti stavebnímu povolení na dva úseky D35.
Napadení D35 nestáhneme, byli bychom za blbce, říká šéf ochránců Bušina

Staveniště kolem Hradiště

V současné době se intenzivně pracuje na několika úsecích D55 kolem Uherského Hradiště, celkem zhruba 21 km mezi Babicemi a Moravským Pískem by mělo být otevřeno příští rok. V roce 2025 má být dokončený most na trase Napajedla - Babice, v roce 2027 by mohlo být hotové celé propojení Napajedla - Babice.

Podle aktuálního harmonogramu ŘSD by tak auta zhruba osmdesát kilometrů po nepřerušené čtyřproudovce mezi Olomoucí a Bzencem měla projíždět od roku 2028.

Dalších pět let pak bude podle předpokladu ŘSD potřeba k dokončení zbývající části D55 až do Břeclavi. Od roku 2033 se tak má kompletní hanácko-slovácká autostráda napojit na stávající D2 na Bratislavu.

Vizualizace budoucí dálnice D35 mezi Mohelnicí a Starým Městem
Kdy dostaví D35 z Olomouce do Hradce? Tady je aktuální mapa s termíny