Do konce letošního roku opustí trasu budoucí dálnice D35 kolem Vysokého Mýta archeologové, kteří zde provádějí záchranný výzkum, a nastoupí sem těžká technika.

„Podle harmonogramu chceme na dálnici okolo Vysokého Mýta jezdit s plnou dopravou v roce 2026,“ informoval mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

Tím se prodlouží D35 o dalších 12 kilometrů, řidiči tak z dálnice od Hradce Králové sjedou na původní státovku I/35 až u Džbánova mezi Mýtem a Litomyšlí. 

Dnes sjíždí z dálnice už v Ostrově před Vysokým Mýtem. Právě tady, těsně před městem, Ředitelství silnic a dálnic dokončuje výběrové řízení na krátký, ale geologicky náročný tunel Homole, který podejde silnici I/17 od Chrudimi.

„Je to stavba, která zabere nejvíce času. Takže počítáme, že jeho výstavba začne rok před samotnou dálnicí k Vysokému Mýtu. Na úsek mezi Mýtem a Džbánovem máme vybraného zhotovitele a se zahájením stavby počítáme ještě letos. Výběrové řízení běží i na úsek mezi Džbánovem a Litomyšlí, kde má stavba dálnice začít zřejmě na přelomu roku,“ doplnil Vebr.

Výstavba dálnice, která uleví přetíženému Vysokému Mýtu, však na pár let zatíží okolní vesnice.

„Tady máme výhodu, že podél celé dálnice máme silnici první třídy, takže při navážení zeminy budeme co nejvíce využívat I/35 a I/17, abychom co nejméně poškodili silnice nižších tříd,“ přislíbil ředitel Vebr.

close Mapa výstavby dálnice D35 info Zdroj: ŘSD zoom_in Mapa výstavby dálnice D35

Dálniční obchvat Vysokého Mýta postaví sdružení firem Eurovia, M-Silnice a Stavby mostů. Šestikilometrový úsek D35 ze severního předměstí Vysokého Mýta do Džbánova před Litomyšlí za 1,829 miliardy bez DPH se začne stavět ještě letos, hotový bude v roce 2026.

Na několika úsecích budoucí dálnice D35 v Pardubickém kraji aktuálně probíhá archeologický výzkum. „Archeologický výzkum je nyní mimo Litomyšle a posledního úseku s tunelem Dětřichov všude. Práce pokračují podle plánu a počítáme, že nezbrzdí stavbu a skončí letos. Mohou se sice objevit zásadní nálezy, ale smluvně platí termín dokončení v březnu roku 2024,“ sdělil ředitel pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic Bohumil Vebr.

Vizualizace dálnice D35 v úseku Vysoké Mýto - Džbánov | Video: ŘSD