„Rekonstrukci dálnice D35 mezi Olomoucí a Lipníkem nad Bečvou v km 288,7 až 292,8 bychom rádi provedli ještě během letošního roku. Termín realizace bude ovšem záležet na výsledku výběrového řízení,“ sdělil v pondělí Olomouckému deníku mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Na D35 mezi Olomoucí a Mohelnicí v pondělí začala série oprav sjezdů. Na snímku EXIT 261 Křelov. Uzavřena je levá i pravá rampa, a to do 8. srpna, 26. července 2021
VIDEO: Dálniční exit u Křelova zavřela oprava, řidiči "bloudí"

Nejvýhodnější nabídku na rekonstrukci části D35 mezi Přáslavicemi a Lipníkem nad Bečvou, která zahrnuje zejména výměnu cementobetonového krytu dálnice, podala firma Metrostav Infrastructure.

Předpokládaná hodnota veřejné zakázky činí 260 milionů korun bez DPH a jak Metrostav Infrastructure potvrdil, nabídl 188, 4 milionu, tedy o více jak 71 milionů korun méně.

Kromě nejnižší ceny podal Metrostav Infrastructure nabídku i s nejkratší dobou uvedení stavby do provozu v délce 10 týdnů. Na trvání prací se shoduje s dalšími dvěma uchazeči a uvedený termín je o 6 týdnů kratší než zadavatelem stanovená maximální celková doba pro uvedení stavby do provozu.

„Náš tým během pouze posledních šesti let realizoval více než třicet kilometrů tohoto typu rekonstrukcí a aktuálně je úspěšně provádíme i v rámci modernizací dálnice D1. Věřím, že jsme tak vybaveni těmi nejlepšími referencemi,“ uvedl Zdeněk Ludvík, místopředseda představenstva a výrobní náměstek Metrostav Infrastructure.

V současné době probíhá vyhodnocování nabídek na straně investora ŘSD.

Nová křižovatka a hypermarket na Tabuláku, 18. července 2021
Nová křižovatka a obchoďák v Olomouci. Takto vypadá stavba

Problémy kolem Metrostavu

Jak informoval server Zdopravy.cz, vedení ŘSD ovšem má těžkou hlavu ze situace kolem stavební firmy Metrostav. Firmě byla loni nepravomocně zakázána účast v tendrech o veřejné zakázky. Výstavbu silnic a dálnic posléze převedla do dceřiné firmy Metrostav Infrastructure, která nyní boduje cenou v řadě velkých dálničních tendrů.

To se nelíbí konkurenci. Spor se podle serveru Zdopravy.cz nyní vede hlavně o to, zda má nejlevnější účastník tendrů potřebné reference. Jak server poukázal, u jedné zakázky už muselo ŘSD původně vyhlášené vítězství Metrostavu zrušit.

Mimoúrovňovou křižovatku na D46 u Držovic čeká rekonstrukce za více než 200 milionů. 21.7. 2021
Konec kolonám? Křížení na D46 u Prostějova čeká přestavba za 200 milionů

ŘSD, jak napsal server Zdopravy.cz, i na základě stanoviska antimonopolního úřadu reference pečlivě prověřuje.

Pokud by konkurence tendr napadla u antimonopolního úřadu, hrozilo by oddálení realizace připravené stavby u Lipníku nad Bečvou. K vyloučení Metrostavu Infrastructure by zase zřejmě podala námitky firma.