Czech Point nabízí na olomouckém magistrátu v Hynaisově ulici výpis z katastru nemovitostí, obchodního rejstříku a živnostenského rejstříku. Časem by měl zvládnout i výpis z trestního rejstříku. Na konci příštího roku bude takových pracovišť v celé republice přes tři tisíce. Kromě radnic to budou i pošty. „Jen vloni jsme měli až devět tisíc žádostí o výpis z trestního rejstříku. Její vyřízení trvá dva týdny, a pak si člověk musí pro obálku s modrým pruhem na poštu. Tady to lidé dostanou do pěti minut,“ uvedl tajemník magistrátu Jan Večeř.

Jak uvedl primátor Martin Novotný (ODS), po budově by neměli mezi úřady putovat lidé, ale listiny v elektronické podobě. „Systém umožňuje také lepší kontrolu nad tím, co se s každým podáním děje v průběhu vyřizování,“ vysvětlil ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Podle něj se dlouho hovoří o zjednodušení administrativy, ale teprve nyní k tomu dochází. „Cílový stav by měl vypadat tak, že by lidé na úřad ani nemuseli. Vše by si vyřídili přes internet,“ dodal Langer. Zkušební provoz Czech Pointu by měl stát necelých deset milionů korun. Vyhodnocení má přijít na řadu v srpnu.

Slavnostní otevření Czech Pointu se ale všem nelíbilo. „Musíme kvůli tomu čekat půl hodiny, to je jediné, co víme. Pohled na ministra bych za tu půlhodinu vyměnil,“ řekl včera před dveřmi magistrátu Radek Korec. Přišel si sem ověřit podpis kupní smlouvy na chatu. Ještě méně se pak líbila situace na úřadech lidem, co zrovna vyřizovali dětský pas. Museli si prvně zajistit potvrzení na krajské matrice, že jejich děti jsou Češi, a pak vystát druhou frontu na magistrátu. To vše představovalo asi čtyři hodiny. Přijít musely i děti, protože se musely dostavit osobně k fotografování.

„Pasy pro ně budu mít ve standardní lhůtě za měsíc. Pak ale musím vystát další frontu na jejich vyzvednutí. To vše jen proto, aby mohly o prázdninách s babičkou na Slovensko,“ posteskla si Jitka Vyroubalová. „Až se Czech Point propojí s dalšími úřady, bude to univerzální místo i pro vyřízení řidičského nebo občanského průkazu. Povinností veřejné správy bude v takových případech výměna informací,“ uzavřel Langer. Podmínkou je ale přijetí zákonů elektronické komunikace státní správy ukryté pod zkratkou eGon, neboli eGovernment.