Od půl sedmé ráno se v prostorách velehradské baziliky konaly mše svaté a připraven byl i doprovodný program. Hlavním celebrantem slavnostní bohoslužby byl arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Josef Nuzík. Koncelebrovali Apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo, arcibiskup pražský a primas český Jan Graubner a kardinál Michael F. Czerny, prefekt Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji.

Na začátku sváteční bohoslužby předal Jude Thaddeus Okolo arcibiskupovi Josefu Nuzíkovi palium - insignii od papeže coby symbol arcibiskupa metropolity. Hudební doprovod zajistily Spojené dechové hudby Moravy, Pěvecký sbor Stojanova gymnázia Velehrad a smíšený pěvecký sbor Svatopluk.

Lidé dorazili z různých koutů

Z jižní části Hané, ze Sazovic u Zlína, přijel v kroji na Velehrad Jakub Hladký s manželkou Pavlínou. „Vstávali jsme kvůli oblékání do krojů dříve. Konkrétně já v šest ráno. Na poutní Velehrad jezdíme pravidelně. V kroji jsme tu asi potřetí,“ prozradila Pavlína Hladká.

Ludmila Valčuhová vstávala o půl páté ráno, aby ze svého bydliště ve Svatobořic Mistřína přijela na kole do Kyjova a odsud autobusem s dalšími poutníky zamířila na Velehrad. „Na kole jezdím často a ráda, i na poutní Antonínek jsem už šlapala,“ usmívala se Ludmila Valčuhová.

Z Uherského Brodu na Velehrad v kroji přicestoval další pravidelný poutník, senátor Patrik Kunčar. „Je to můj uherskobrodský kroj, ve kterém nejsem na Velehradě poprvé. Nechal jsem si jej ušít na míru a cítím se v něm dobře, a to nejen na pouti,“ řekl Kunčar.

Fotogalerie: Dny lidí dobré vůle 2024 na Velehradě

V lajblu dorazil na slavnostní bohoslužbu velehradský starosta Aleš Mergental. „Slavnostní mše velehradské pouti je důležitou součástí naší kultury tady na Velehradě. V kroji se jí účastním už počtvrté a koresponduje to s tím, že sem na Velehrad zveme lidi v krojích ze všech koutů republiky,“ uvedl místní starosta.

Výstava připomene oběti komunismu

U příležitosti 75. výročí pastýřského listu „Hlas československých biskupů a ordinářů věřícím v hodině velké zkoušky“ vznikla výstava  s názvem Nezapomínejme na zločiny komunismu, která je instalovaná v Galerii světců. K vidění bude na Velehradě až do konce léta. Cílem výstavy je připomenout události kolem vydání pastýřského listu v roce 1949.

Výstavu tvoří několik samostatných plastik, které jsou vytvořené kombinací různých technik. Podstava vznikla litím betonu do přípravné formy (představuje komunistické vězení). Tato podstava, která drží samotnou plastiku, je symbolem zabitých a umučených duchovních. Autor architekt Václav Hájek pracoval s 3D tiskem, který byl povrchově upravený pomocí stěrkového tmelu a různých dalších struktur.

„Ztvárnění rukou za mřížemi ukazuje na 33 kněží, kteří byli nevinně odsouzeni a vězněni komunistickým režimem. Může nám to připomenout, že i nyní je blízko nás zlo, které může ovládnout jednotlivce i celé národy,“ dodal k výstavě olomoucký arbiskup Josef Nuzík, který projekt inicioval.