Trasa bude dlouhá bezmála tři a půl kilometru. Skončí však v Hlušovicích, až do Olomouce přes Černovírský les se lidé po komfortním asfaltovém povrchu nedostanou.

„Cyklostezku jsme se rozhodli vybudovat hlavně kvůli bezpečnosti, protože tahy na Šternberk jsou buď velice frekventované, nebo rozbité. Navíc v Bohuňovicích je navštěvované Centrum zdraví a škola, do které dojíždějí děti z okolních vesnic. Bude to nejkratší cesta z Olomouce do Bělkovického údolí,“ vysvětlil starosta Bohuňovic Jiří Petřek.

Se stavbou začala firma Modos, která vyhrála výběrové řízení, už v půlce dubna. Obě části cyklostezky staví současně. Nyní osazovali dělníci obrubníky, v nejbližších dnech budou cestu asfaltovat. Stavba by měla být hotová do konce července.

„Trasa bude dlouhá skoro 3,42 kilometru a vyjde maximálně na čtrnáct milionů korun, z čehož pětaosmdesát získáme z EU. Součástí stavby je i lávka přes Trusovický potok a další lávka přes jeho přítok,“ uvedl starosta.

Trasa povede od splavu na konci Bohuňovic směrem na Bělkovice, pod mostem přes silnici první třídy a u Lašťan se napojí na běžnou komunikaci. Směrem k Hlušovicím po ní lidé projedou pod železničním mostem až do druhé vesnice, kde se opět napojí na běžnou cestu. Zde skončí.

„Vím, že město mělo v koncepci napojení cyklostezky od Černovírského lesa až do Hlušovic. Zda se to uskuteční, však netuším. Bylo by to ale přínosné pro všechny,“ míní Petřek.

Na magistrátu o možnosti propojení jednali v rámci integrovaného plánu in-line stezek, dokonce vznikla i studie, která trasu navrhovala. Nakonec však výsledkem bylo, že je v jednom místě nebezpečná, a proto se její stavba neuskuteční. Stávající cesta je ve špatném technickém stavu, je sice sjízdná pro cyklisty, ale pro in-linisty nikoli.

„Trasa od Hlušovic přes Černovírský les do Olomouce je ve vlastnictví města a udržují ji technické služby. V rámci běžné údržby ji uvedeme do lepšího technického stavu. Studii, která navrhovala asfaltový povrch, jsme prozatím zamítli, protože z ní vyplývalo, že by byla na jednom místě z hlediska provozu nebezpečná. Jednalo se o most přes železnici v Černovírském lese, kde by se potkávali jak cyklisté, tak in-linisté a chodci. Je zde velké výškové převýšení a při sjezdech by mohlo docházet k úrazům,“ objasnil Marek Černý, vedoucí oddělení koncepce dopravy magistrátu města.

Většina obyvatel Bohuňovic si cyklostezku pochvaluje, protože propojí nejkratší cestou sousední vesnice. Mladí lidé jsou rádi, že si budou mít kde zasportovat.

„Novou trasu vítám, protože si budu moct zajezdit na in-linech, na kole, ale také zaběhat po pěkné cestě. Akorát mě trochu mrzí, že to nepovede až do Olomouce, aby to bylo co nejdelší,“ podotkla pětadvacetiletá Olga Havalová z Bohuňovic.