„Do konce června bude hotovo. Sice se už většina trasy projet dá, ale nechceme to oficiálně otevřít, a to z toho důvodu, že se dodělávají krajnice a další práce a na stavbě se ještě občas objeví těžké stroje,“ popisoval aktuální situaci na Hvězdné Jiří Petřek, koordinátor projektů v cyklodopravě Mikroregionu Šternbersko.

Hotovo je v podstatně mezi Olomoucí-Černovírem a Bohuňovicemi, kde stavbaři za Hlušovicemi dokončili nový mostek přes vodní tok. Je širší než původní lávka a opatřený solárním osvětlením. V úseku za Černovírem tento týden firma vlepí mezi středové čáry solární čočky, které svítí ve tmě.

Cyklostezka Hvězdná u Hlušovic, opravovaný mostek, 27. dubna 2023
Lidé riskují na cyklostezce u Hlušovic. Chybí mostek? Nevadí

Nejvíce práce ještě zbývá dokončit mezi Štarnovem a Šternberkem, kde dělníci dláždí nájezdy a usazují krajnice podél stezky.

„Pohyb na stezce je už značný, ačkoliv ještě nemáme zkolaudováno. Lidé by měli dávat pozor a respektovat, že stále jedou nebo jdou po stavbě,“ apeloval Petřek.

Nový povrch cyklostezky ocení nejen kolaři, ale i bruslaři. Provoz bude bezpečnější. Na několika místech, u mostku nebo křižovatky se silnicí, je osazeno solární veřejné osvětlení.

„Kde se kříží stezka s veřejnou komunikací, je v povrchu cyklostezky umístěna blikající červená čočka,“ popisoval Petřek nové bezpečnostní prvky.

Úspěšný zmrzlinář Michal Čouka ze Štarnova, 28. dubna 2022
Vyhlášený zmrzlinář ve Štarnově o novinkách i rozšíření. Čím táhne davy?

Na cyklodálnici mezi Olomoucí a Šternberkem cyklisté jistě ocení kompresor na dofoukání kola a nabíječku na mobily. Tímto servisem je vybavena zhruba polovina sloupů solárního svítidla, například u nového mostku nedaleko hlušovického Přístavu.

Kompletní rekonstrukce cyklostezky přijde na 35 milionů korun. Mikroregionu se podařilo získat dotaci od Státního fondu dopravní infrastruktury ve výši téměř 27 milionů korun, bezmála 4,5 milionů přidal obcím Olomoucký kraj.