Přednost v letošním roce dostanou spojení, která se postaví mezi Černovírem a Hlušovicemi a také na sídlišti Povel, kde bude trať další částí Moravské cyklostezky.

Jízdu na kole mezi Olomoucí a Chomoutovem po silnici druhé třídy nazývají někteří hororem.

„Asi každý, kdo jezdí do města na kole, si stěžuje. Šoféři po silnici jezdí jako šílenci, předjíždějí za každou cenu, i když jedou v protisměru další auta. Člověk se drží u kraje, aby ho něco nesrazilo," uvedla třiatřicetiletá Simona, jejíž totožnost redakce zná, ale žena nechtěla uvést celé své jméno.

Dodala, že jednou během své cesty dokonce skončila v příkopu.

„Ve městě je cyklostezek habakuk, ale spojení do Chomoutova pořád chybí. Nikdo s tím nic nedělá a čeká se, až se stane nějaká tragédie," dodala cyklistka.

Kolem střelnice či podél silnice?

Na magistrátu se letos úředníci pustili do zpracování investičního záměru na stavbu cyklostezky, která by měla vést z Olomouce do Chomoutova a dále na obec Březce s napojením do Štěpánova.

Plán by měl být dokončený podle cyklokoordinátora pro město Olomouc Stanislava Loserta do konce roku.

„Souběžně odbor investic prověřuje majetkoprávní vztahy s majiteli pozemků v obou variantách tras a jejich ochotu uzavřít smlouvy o budoucích kupních smlouvách," přidal Stanislav Losert.

Podle jeho slov se také uvažuje o vedení části nové stezky buď kolem střelnice nebo podél silnice.

„Dle toho jaká varianta bude následně radou města schválena, předpokládá se zpracování projektové dokumentace pro územní rozhodnutí a následně pro stavební povolení," uvedl cyklokoordinátor.

Tento proces podle něj trvá minimálně dva roky.

„Včetně vyjednávání s majiteli pozemků, které se většinou zadrhává," přiblížil.

Zdlouhavý postup by podle něj mohl v lepším případě trvat tři roky. Podotkl, že plánovaná cesta do Chomoutova je spolu se spojením na Topolany, Ústín a Náměšť na Hané jednou z nejdůležitějších cyklotras směrem z města.

Rozestavěné trasy mají přednost

V popředí zájmu je ovšem dokončení dvou nadregionálních cyklotras, které procházejí přímo Olomoucí, a to Moravské cyklostezky a Jantarové stezky.

Například pokračování první zmíněné trasy se bude stavět letos, kdy vznikne nová cyklostezka přes sídliště Povel v délce zhruba 1,8 kilometru za šest milionů korun.

Město se bude podílet také na vyspravení dvoukilometrového spojení mezi Černovírem a Hlušovicemi za více než šest milionů korun.

VÍCE: Nové cyklostezky v Olomouci: podívejte se, kudy povedou