„Stavba v podstatě pokračuje, ale čekáme na vhodnější počasí, protože teď je ještě hodně mokro,“ řekl Vladimír Michalička, vedoucí odboru investic magistrátu. „Předpokládáme, že cyklostezku otevřeme někdy koncem druhého kvartálu nebo začátkem třetího,“ doplnil Michalička.

První plán na necelé tři kilometry dlouhou stezku spojující Chválkovice se Samotiškami vznikl už v roce 2006. Nové vedení radnice však stavbu zastavilo, protože zde chtělo lepší povrch.

„Původně plánovaný povrch cesty z minerálního betonu se nám nezdál vhodný. Je sice využitelný pro cyklostezku, ale je silně neekonomické vydávat peníze pouze pro jeden sport,“ uvedl nynější náměstek primátora Martin Major (ODS).

Novější projekt proto počítá s asfaltovým povrchem vhodným nejen pro cyklisty, ale i skateboardisty a in-line bruslaře. Rozšíření stezky na tři metry a změna povrchu oddálily termín dokončení.

„Způsob řešení celého systému cyklostezky se musel změnit. Původně měla stát cyklostezka blíž silnice a za ní odvodňovací příkop. Po rozšíření by však cesta ohrožovala vzrostlé stromy, které jsou podél komunikace. Proto vznikne odvodňovací příkop mezi cyklostezkou a silnicí,“ objasnil Major.

Celkové náklady na vytvoření cesty činí 7,4 milionu korun. Ze státního fondu dopravní infrastruktury jde zhruba 3,6 milionu. Kraj dá pět set tisíc. Město Olomouc se podílí částkou 2,2 milionu. Zbytek doplatí obec Samotišky.

Ivo Opletal