Když tehdy projížděla kolem jezera na kole, v zatáčce se objevilo auto v protisměru.

Skončila se zlomenýma nohama, musela se učit znovu chodit.

„Chtěla jsem pak svému andělu strážnému nějak poděkovat. I předtím jsem ale měla záměr, že bych ráda do krajiny umístila novodobá boží muka. Protože jsem věřící katolík a přišlo mi škoda, že k vidění jsou jen starší takové stavby. Po nehodě mě napadlo, že by šlo všechno spojit," vysvětluje, jak se nápad zrodil.

Poblíž ptačí pozorovatelny

Než ale mohl sochař Jan Dostál umístit svou práci na břeh, bylo potřeba sehnat všechna nutná povolení. Nebylo to snadné.

„Byla to dlouhá cesta, ale nakonec se podařilo na místo nehody sochu umístit. Ačkoli je pravda, že stojí kousek dál od silnice, protože v ochranném pásmu komunikací to kvůli bezpečnosti není možné. Správci chráněné krajinné oblasti s andělem ovšem potíž neměli, ostatně poblíž nedávno vyrostla i ptačí pozorovatelna," přibližuje Olomoučanka zkušenost s úřady.

Výstražná značka se u silnice neobjevila, dopravních nehod by se muselo stát víc, dozvěděla se žena.

Z místa u sochy by se podle ní mohlo časem stát zastavení pro kolemjdoucí nebo cyklisty, kteří by tudy mohli v budoucnu projíždět po nové cyklostezce.

Mladého sochaře Jana Dostála objevila Jana Březinová přes kamarádku, která ho kdysi učila výtvarnou výchovu. Našla s ním společnou řeč.

„Jan Dostál nebyl první oslovený umělec. Nikdo ale nebyl schopen sochu vytvořit. Honza však dokázal kromě návrhu i to. Dostal zadání, že by to měl být anděl. Také jsme se nakonec shodli na materiálu a on spojil kámen s kovem. Měl volnou ruku," shrnula spolupráci.

Hlava anděla je z pískovce, zbytek je z kovu.

Plastika anděla u Chomoutovského jezera. Jako poděkování za přežití vážné nehody

Socha ženy i vetřelec

Koho by význam nápisu v patě sochy „Děkuji, žes při mně stál" zajímal víc, mohl by se v dohledné době dozvědět podrobnosti na internetové encyklopedii Wikipedia, kde zamýšlí Jana Březinová vytvořit heslo.

„Už mi psali i známí z daleka a vyjadřovali podporu, že jsou rádi a anděl strážný se jim líbí. Samozřejmě když jsem třeba kolem sochy uklízela, někteří lidé si ťukali na čelo. Ale každý má svůj vlastní život. Nikoho tím snad nenaštvu a naopak to třeba povede k zamyšlení," dodala.

Jan Dostál je například autorem dřevěného anděla před Gymnáziem – Hejčín v Olomouci ve figurativním provedení.

Ve Velkém Týnci nedaleko Olomouce stojí na návsi tunu a půl vážící kovová socha ženy a ze stejného materiálu je například podobizna vetřelce na domu v Šemberově ulici v Olomouci.