To si zřejmě řekl i cyklista a průvodce Pavel Vrbík, kterému jeho přátele neřeknou jinak, než Indián.

Svou vášeň pro jízdu na kole v sobě objevil krátce po návratu z vojny a od té doby je mu tento sport jak koníčkem, tak povoláním.

„Na kole po Česku jsem jezdil rád vždycky, ale za čas mi to tady přišlo malé. Vyrazil jsem tedy za sestrou do Innsbrucku. Za hranicemi jsem se seznámil s jedním klukem, který mě o dva roky později vzal na objížďku celého Balkánského poloostrova. Od té doby jsem žil a cestoval po celé Evropě," říká zapálený cyklista Pavel Vrbík.

Evropské cesty mu však za nějaký čas připadaly malé a krátké, a proto se vydal do asijské Barmy.

„Mé aktivity byly hodně spojené s esoterikou a meditacemi a i díky tomu jsem se dostal jako průvodce do Barmy. S mým přítelem mnichem jsem se podíval na spoustu svatých míst a mohl jsem dokonale poznat tamní kulturu. Nejkrásnější oblast, kterou jsem zde navštívil, byly Šánské hory. Jezdit po nich na kole však bylo v mnoha ohledech nebezpečné," říká Vrbík.

Pavel Vrbík na cestách

Pavel Vrbík na cestách

Silniční sít v Barmě připomíná podle jeho slov spíš polní cestu, ale to není to největší nebezpečí, na které zde Pavel Vrbík narazil.

„ Cyklistika v Barmě je čistý punk. Právě v Šánských horách je nárazníkové pásmo mezi barmskou a šánskou armádou a občas tam dochází ke střetům. Když jsme z nich sjížděli do civilizace, měli jsme velké štěstí, že nás místní lidé poslali "špatně". Kdybychom jeli cestou, kterou jsme původně chtěli, dostali bychom se do jedné šánsko-barmské přestřelky, během níž zemřelo asi pět vojáků," líčí cyklista.

Jízda na kole a koloběžce je už několik let i jeho pracovní náplní. Díky bohatým zkušenostem může trochu adrenalinu zprostředkovat i méně zdatným cyklistům.

„Se skupinkami zájemců dělám expedice po Bosně, Albánii nebo Bulharsku. Autobus nás vysadí na konkrétním místě a potom tři, čtyři dny přejíždíme hory. Nikdy nevíme, kam dojedeme nebo kde se zastavíme. Je to zábava i vzrušení a všem to vřele doporučují," dodává na závěr Pavel Vrbík.

Pavel Vrbík na cestách

Pavel Vrbík na cestách