„Už to opravdu nejde. Kapacita výrobny je daná, nejsme nafukovací, a každá máme dvě ruce,“ reagovala majitelka cukrářské výrobny paní Martina. Letos je poptávka podle olomoucké cukrářky větší než vloni.

„Zvedám telefony a musím zákazníky odmítat. Objednávky jsme brali do konce listopadu,“ dodala.

Ceny jako loni

V moderní výrobně voní linecké a další tradiční cukroví. Plnit ještě pracovnice nezačaly.

„Ceny jsou srovnatelné s loňskem, kdy jsme zdražovali kvůli máslu,“ uvedla cukrářka.

Objednávky už nebere ani cukrářka-amatérka ze Slatinicka. Každoročně peče známým a stálým zákazníkům. Přibere i několik nových.

„Letos ne. Jako by ženské doma pekly méně a méně. Volají, že na mě získaly reference, ale já už bohužel více upéct nezvládnu. Už tak to budou nervy,“ uvedla paní Jana, která má pečení cukroví jako koníčka a přilepšení k platu prodavačky.

Potrápila ji uzavírka

Kdo se nechce spokojit s cukrovím z pultu supermarketu, musí na poslední chvíli dlouho hledat. Objednávky neodmítá třeba nová provozovatelka cukrárny v Olomouci-Chomoutově.

„Co máme objednávky, to už je skoro hotové. Doděláváme linecké a mažeme krémy. Klidně ještě něco stihneme, pokud někoho odmítla cukrářka. Máme dvanáct druhů,“ uvedla cukrářka a hostinská, kterou v minulých týdnech citelně potrápila uzavírka silnice na Chomoutov.

„Sotva jsme otevřeli, přišla uzavírka. Báli jsme se, aby se neprotahovala do Vánoc, protože dopad do tržeb byl katastrofální,“ ohlédla se za měsícem, kdy k provozovně dorazilo jen pár místních a cyklisté.