Podle všeho partner ženy, kterou záchranáři přivezli do nemocnice o několik hodin dříve.

Policie už má podezřelé, kteří jedovatý alkohol prodávali v prodejně v olomouckém Zenitu. Odkud alkohol pochází, policie zjišťuje.

„Hladina metanolu v krvi byla 1,7 promile, měl ale v krvi i etanol, byl při vědomí. Byla mu podána dialýza, momentálně je přijatý na jednotce intenzivní péče II. interní kliniky a dostává léčebné dávky etanolu. Je ve stabilizovaném stavu," uvedl mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Čtvrtá otrava od minulého týdne

Od minulého pondělí je to již čtvrtá otrava metanolem v Olomouci. Nejprve při převozu do fakultní nemocnice zemřel třiapadesátiletý muž. Měl nemocné srdce, ale na jeho úmrtí se podepsal i metanol, který prokázala pitva.

V sobotu byl přijat na Kliniku anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny sedmapadesátiletý muž z Olomouce.

„V krvi měl 2,19 promile. Měl poruchy vědomí," popisoval mluvčí Egon Havrlant. Jeho stav byl i včera vážný.

V úterý odpoledne záchranáři předali lékařům ve fakultní nemocnici sedmašedesátiletou ženu. Trpěla poruchami vědomí a hladina metanolu v krvi byla u pacientka 1,17 promile. „Lékaři jí podali Fomepizol, nyní je kontinuálně dialyzovaná a dostává léčebné dávky etanolu, je v umělém spánku, na umělé plicní ventilaci. Její stav je velmi vážný," sdělil mluvčí Havrlant.

Policie potvrdila, že poslední hospitalizovaný je partnerem ženy, která je ve vážném stavu.

Má podezřelé, kteří ve Smíšeném zboží v Zenitu v Nedvědově ulici prodávali alkohol s nadlimitním množstvím metanolu.

„Police zahájila úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu ohrožování závadnými potravinami a jinými předměty proti čtyřicetiletému muži a šestapadesátileté ženě," informovala policejní mluvčí Marta Vlachová.

„Lahve s touto závadnou tekutinou si zakoupilo několik osob. Jedna z nich na následky požití zemřela a další tři jsou hospitalizovány ve fakultní nemocnici," uvedla s tím, že odkud alkohol pochází, je v současné době předmětem šetření.

Pokud se oběma vina prokáže, hrozí jim až 10 let vězení.

V září v obchodě metanol nenašli

Podle informací Olomouckého deníku byl litr nebezpečné vodky v obchodě k dostání za sto dvacet korun.

„Neprodali ho však každému, jen určité klientele. Nebyl vyskládaný v regálu na prodejně," popisoval muž, který je do případu zasvěcen.

„Kolik se jí prodalo? Odhadem bedna, více, nevím. Vše už vyšetřuje policie," uvedl v pondělí.

Olomoučtí celníci byli ve smíšeném zboží v budově Zenitu na kontrolách už několikrát. Při zásahu 25. září podezřelý alkohol sice zajistili, ale rozbory v něm tehdy metanol nepotvrdily.

„Při další kontrole ve čtvrtek 8. listopadu jsme z této provozovny odvezli další podezřelý alkohol, testy v laboratoři už metanol potvrdily. V kontrolách samozřejmě dál pokračujeme v celém regionu," řekla mluvčí olomouckého celního ředitelství Marie Bortlová.

To, že si Olomoučané alkohol s nejasným původem a v neoznačené láhvi stále kupují, překvapuje i celníky.

„Je s podivem, že po tak rozsáhlé mediální ‚masáži' je někdo ochoten nabízet či konzumovat neoznačené a nekolkované alkoholické nápoje. Spíše bychom očekávali, že nás veřejnost na takové prodejce upozorní, abychom podezřelý alkohol zabavili," poznamenala Marie Bortlová.

Policisté prováděli domovní prohlídky i u prodejců doma, tam však žádný neoznačený alkohol neobjevili. „Zabavili jsme jen deset láhví na prodejně. Zjišťujeme, jak se tam dostaly. Na případu pracujeme. Provozovatel prodejny je podezřelý z ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty, hrozí mu až dva roky vězení," upřesnila olomoucká policejní mluvčí Marta Vlachová.

SOUVISEJÍCÍ:

Další otrava metanolem v Olomouci! Žena je ve vážném stavu

Podezřelá vodka v Olomouci: prodávala se prý "pod pultem", 120 korun za litr