Už se točí! V Olomouci se filmaři krátce objevili v červnu a hlavní natáčecí dny naplánovali na konec prázdnin.

Režie se opět ujali Viktor Tauš a Jan Hřebejk.

Co bude komisařka Marie Výrová a její tým rozplétat tentokrát, naznačil v rozhovoru pro Deník autor předloh Michal Sýkora.

Olomoucký spisovatel a vysokoškolský pedagog prozradil, jak skvělý výkon Kláry Melíškové v roli přísné komisařky přispěl k popularitě knižních předloh. I to, jestli v případě Detektivů od Nejsvětější Trojice bude skutečně platit, že v nejlepším je třeba přestat.

V Olomouci se v červnu začala natáčet další série Detektivů od Nejsvětější Trojice v čele s Miroslavem Krobotem, Klárou Melíškovou, Stanislavem Majerem a Terezou Voříškovou. Poodhalíte, co bude komisařka Výrová se svým týmem rozplétat tentokrát?
Natáčejí se další dvě řady, čtvrtá nazvaná Vodník, což je adaptace mého třetího románu Ještě není konec, a pátá Živé terče, kterou jsme s Petrem Jarchovským napsali jako původní TV sérii a která tedy nebude mít svůj knižní protějšek. Živé terče natáčí Honza Hřebejk od začátku června, Vodníka pak bude točit Viktor Tauš od srpna. Ze stávajícího hereckého obsazení budou dominovat hlavně Klára Melíšková se Stanislavem Majerem. Miroslav Krobot a Tereza Voříšková se v nových příbězích už jen mihnou a na vyšetřování se podílet nebudou.

Vodník? Máme očekávat něco baladicky ponurého, strašidelného…?
Vodník byl původní název pro Ještě není konec. Petr Jarchovský začal psát scénář bezprostředně poté, co jsem knihu dokončil, a domluvili jsme se, že televizní sérii necháme ten původní, erbenovský název. Pokud jde o ponurost a strašidelnost, tak z ohlasů čtenářů vím, že Ještě není konec mnozí považují za román s prý snad místy až hororovou atmosférou. Rozhodně v něm najdete nejděsivější zločin ze všech mých knih.

Detektivové od Nejsvětější Trojice ke zhlédnutí na webu ČT
Modré stíny
Pět mrtvých psů
Případ pro exorcistu

O čem jsou Živé terče?
Živé terče celou sérii uzavřou. Marie Výrová tentokrát bude pátrat po sériovém vrahovi, který postupně zabíjí skupinu bývalých spolužáku a členů lukostřeleckého klubu. Jejím úkolem tedy bude jednak odhalit vrahův motiv, jednak zabránit dalším vraždám.

Scénář Živých terčů jste psal s Petrem Jarchovským? Jak se vám spolupracovalo?
Ano, Živé terče jsme tentokrát napsali společně, nešlo tedy o Petrovu adaptaci mé předlohy. Petra považuji za jednoho z našich nejlepších scénáristů. Má úžasný cit pro dramatický tvar a já se ze spolupráce s ním, ale i ze způsobu, jak adaptoval mé romány, mnohé naučil o výstavbě zápletky a o tom, jak v dramatu vytvářet postavu. Napsat román a napsat scénář jsou dvě odlišné dovednosti. V románu příběh vyprávíte, ve scénáři musíte vše ukázat obrazem přes dramatickou situaci. Neshodovali jsme se jen v jedné věci, a to v počtu mrtvol. Petr je humanista a postavy, které jsem já chtěl odpravit, zase oživoval.

Herecké obsazení pokračování Detektivů od Nejsvětější Trojice je opět hvězdné?
V Živých terčích diváci uvidí třeba Táňu Pauhofovou, Davida Švehlíka nebo Gabrielu Míčovou, do Vodníka Viktor Tauš obsadil Jiřího Mádla, Lenku Krobotová, Kláru Issovou a Tatianu Vilhelmovou. Samozřejmě nesmím zapomenout na Kláru Melíškovou a Stanislava Majera v rolích detektivů.

Dozvíme se v pokračování taky něco z osobního života přísné komisařky?
V Živých terčích se dočkáme i Mariiny soukromé linie, ale víc prozrazovat nebudu.

Víte, kdy by měly být obě detektivky odvysílány Českou televizí?
Střih a postprodukce vždy zaberou nějakou dobu. Termín zatím nevím, ale předpokládám, že by se obě série měly vysílat příští rok na jaře.

CELÝ ROZHOVOR s Michalem Sýkorou o ohlasech na odvysílané díly, postavě komisařky i hledání námětů najdete v tištěném Týdeníku Olomoucko 11. července