Ve hře tak i nadále zůstávají ještě občanští demokraté a lidovci.

V druhém kolej povolebních jednání se v pondělí vítězní sociální demokraté setkali se všemi stranami, které se posadí do budoucího krajského zastupitelstva, komunistům se na nich však dveře do krajské rady zvřely.

„Na základě rozhodnutí klubu zastupitelů ČSSD v Olomouckém kraji budeme pokračovat ve vyjednáváních s ODS a KDU-ČSL. Vytvoříme tři pracovní skupiny, které se budou zabývat podrobnějším posouzením volebních programů těchto tří stran,“ uvedl Miroslav Vlček, který společně s Martinem Tesaříkem v kraji vedou vyjednávání za ČSSD.

Komunisti nabídku na spolupráci nedostali, jednání pro ně proto fakticky skončila.

„Snažili jsme se diskuzi posunout do programové oblasti, protože jsme po prvním jednání měli pocit, že v této rovině není rozdíl mezi tím, co na krajské úrovni chceme my a co si představují sociální demokraté. V tuto chvíli jsou pro ČSSD ale asi důležitější jiné priority,“ uvedl po pondělním setkání Alexander Černý, politický vyjednavač komunistů.

Jak dále Vlček uvedl, sociální demokracie zatím neupřednostňuje žádnou z variant budoucí koalice. Jestli proto ČSSD bude v kraji vládnout ve spolupráci s ODS a KDU-ČSL společně, nebo jenom s jednou z těchto stran, ukážou až vyjednávání naplánované na pátek 7. listopadu.

Nově zvolené krajské zastupitelstvo by zase mělo poprvé zasedat přibližně za tři týdny.