Místo plné zasedačky sledovala volby jen hrstka věrných.

"Když není úspěch a výsledek, tak se toho lidé nechtějí účastnit. Nikdo se nechce zpovídat, proč se tak stalo. Nedokážu slušně odpovědět, proč je nás zde tak málo," sdělil Deníku v průběhu sčítání Ladislav Hynek, lídr krajské kandidátky ČSSD.

Koalice SPOLU sledovala výsledky voleb v olomouckém hotelu Flora. 9. října 2021
Ve štábech v Olomouci se slavilo i smutnilo, podívejte se

Krutá realita vykázala sociální demokraty ze sněmovny.

"Rozhodli voliči. Za mě je to samozřejmě špatně. Myslím si, že není dobře, aby v poslanecké sněmovně nebyla ani jedna strana s levicovým zaměřením. My jsme stále jedinou demokratickou levicovou stranou v zemi. Rozhodli občané, myslím si ale, že budoucnost ukáže, že se jedná o velkou chybu," uvedl bezprostředně po sečtení posledních hlasů Hynek.

Pět procent se ukázalo příliš vysokou laťkou.

"Pořád jsem byl přesvědčen o tom, že celorepublikově pět procent uděláme. U nás v Olomouckém kraji byla situace složitější. My jsme ale usilovali o to, aby sociální demokracie ze sněmovny nevypadla. Bohužel se tak nestalo," krčí rameny Hynek.

Prohrané volby nejsou životní tragédií.

"Nejsmutnější událost v životě je, když vás opustí někdo z rodiny nebo blízký kamarád a přítel. Volební porážku beru trochu jinak. Jsem sportovec a vždycky jsem se snažil odvádět co nejlepší výkon," komentoval krajský lídr a dodal: "Bohužel v Olomouckém kraji jsme dlouhodobě pro společnost odváděli standardní výkon. Proto jsme nedosáhli ani na pět procent důvěry."

ČSSD získala v rámci Olomouckého kraje 4,53 procenta hlasů, celorepublikově 4,66. Na Prostějovsku to bylo 5,49, na Olomoucku 4,32, na Přerovsku 4,51, na Šumpersku 4,30 a na Jesenicku pouze 3,96 procenta.

Koalice SPOLU sledovala výsledky voleb v olomouckém hotelu Flora, 9. října 2021. Zleva olomoučtí radní Markéta Záleská a Martin Major, bývalý olomoucký primátor a hejtman Ivan Kosatík a Radim Kašpar (všichni ODS).
Olomouc ovládlo SPOLU, v okrese o prsa vyhrálo ANO