Nejvíce případů nákazy způsobené novým koronavirem podle hygieniků přibylo v uplynulém týdnu ve věkové kategorii 12 až 15 let.

„Dále pak ve věkové kategorii 16 až 19 let a 6 až 11 let," informovala mluvčí KHS Markéta Koutná.

Hygienici aktuálně řeší koronavirus v 90 školách a školských zařízeních.

„V celém kraji máme 75 uzavřených tříd. Aktuálně řešíme 22 aktivních klastrů ve školách a školských zařízeních,“ sdělila ve středu Kohoutová.

Covid nyní nejvíce řádí ve školách na Přerovsku a Prostějovsku. Příznivější je situace na Olomoucku a Šumpersku. Neklidněji je co do výskytu covidu na Jesenicku. Průběh infekce u školáků je většinou bezpříznakový či velmi mírný.

V souvislosti s nárůstem počtu zachycených případů Covidu-19 ve středu vyzvalo vedení kraje k vzájemné ohleduplnosti.

„Bohužel dochází k tomu, že si děti ze škol přinášejí virus do svých rodin. Prosím rodiče, školáky i všechny ostatní obyvatele kraje o vzájemnou ohleduplnost,“ apeloval hejtman Josef Suchánek.

Region se kvůli vysokému počtu nově nakažených posunul mezi kraje, které hygienici označují za lokality s hromadným výskytem koronaviru. Za úterý přibylo 310 nově potvrzených případů a incidence, jeden ze sledovaných ukazatelů, poskočila z pondělních 148 na 178. Roste reprodukční číslo.

Dva dny ředitelského volna, 25. a 26. října, spojené se svátkem 28. října a podzimními prázdninami, které začínají ve středu 27. října, by podle epidemiologů mohly rychlost šíření koronaviru snížit, a tím pádem odvrátit riziko dalšího zpřísňování protiepidemických opatření nebo zahlcení nemocnic.

„Doporučení k vyhlášení ředitelského volna se týká celého Olomouckého kraje a je vhodné toto ředitelské volno zvážit převážně ve školách, kde je ze strany hygienické stanice nařízen vyšší počet izolací a karantén. Zároveň apeluji na dodržování všech platných opatření,“ dodal Aleš Jakubec, radní Olomouckého kraje pro oblast školství.