Počet úmrtí s covidem se podle informací Ministerstva zdravotnictví zvýšil v Olomouckém kraji na 366. Od minulého čtvrtku, kdy za den zemřelo 9 nemocných, za 7 dní o 79 – v předchozím týdnu to bylo 85.

„Epidemiologická situace v Olomouckém kraji má stále charakter komunitního šíření. Číslo současného vývoje je spíše stabilní,“ sdělila v pátek Deníku krajská epidemioložka Růžena Haliřová.

Ilustrační foto
Zvládneme to, uklidňuje ředitel FNOL. Přibývá operací i uzdraveného personálu

„Větší část případů je evidována u mladší a střední generace, převážně s bezpříznakovým či mírným průběhem onemocnění. U seniorů, vzhledem k časté polymorbiditě, je riziko hospitalizace poměrně vysoké,“ dodala.

V přepočtu na 100 tisíc obyvatel je za 7 dní nejpříznivější situace na Olomoucku, kde je 363 osob s nákazou. Následuje Jesenicko s 371, Šumpersko hlásí 461, Přerovsko 513 a Prostějovsko 574 případů na 100 tisíc obyvatel.

Tým britských a amerických zdravotníků na obhlídce polní nemocnice v Letňanech.
Američtí zdravotníci dorazili do Olomouce, pomáhat ale nebudou. Co chválili?

Hospitalizovaní: Přerov pokles, Prostějov nárůst

Počty pacientů v nemocnicích v Olomouckém kraji nenarůstají tak, jako v minulých týdnech.

„Počet stagnuje. Aktuálně máme 42 pacientů na intenzivní péči a 94 na standardním lůžku,“ sdělil v pátek odpoledne Deníku mluvčí Adam Fritscher.

Mobilní chladicí box u olomouckého krematoria, 13. 11. 2020
Počty zemřelých jsou stále vysoké, u olomouckého krematoria přistavěli "zálohu"

V nemocnicích ve Šternberku a Přerově zaznamenali mírný pokles. V Prostějově naopak nárůst.

„V pondělí bylo v Prostějově 71 pacientů na standardních lůžkách a 16 na ARO a JIP. Dnes máme 83 na standardních a 16 na ARO a JIP,“ řekla v pátek Deníku mluvčí nemocnic Radka Miloševská.

Pavla Vaverčáková, vrchní sestra interního oddělení šternberské nemocnice, listopad 2020
Blízkost smrti je skličující, líčí vrchní sestra vyčerpávající souboj s covidem

V pátek bylo v nemocnicích v Olomouckém kraji volných 46 procent ze 191 lůžek s umělou plicní ventilací a 29 procent standardních lůžek s kyslíkem.

V Olomouckém kraji se s novým koronavirem aktuálně potýká 8 721 lidí. Od počátku epidemie eviduje ministerstvo 28 154 případů Covid-19, vyléčilo se 19 067 nakažených.

Reprodukční číslo kleslo na 0,8

Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci platí některá plošná opatření, týkají se např. zákazu nočního vycházení, povinného nošení roušek nebo nařízení home office, pokud to povaha práce umožňuje.

„Chceme-li současné počty nově diagnostikovaných pozitivních případů nejen udržet, ale především ještě snižovat, je velmi důležité důsledně dodržovat stávající opatření. Zmínit mohu zejména pravidla 3R – důsledné mytí a dezinfekce rukou, nošení roušek a dodržování rozestupů. Dodržování těchto pravidel je ještě důležitější, pokud jde o kontakt se seniory a nemocnými osobami,” apelovala v pátek hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová.

Pozitivní zprávou je snížení reprodukčního čísla R, které značí počet lidí, které průměrně může jeden pozitivní pacient nakazit.

„Hodnotu reprodukčního čísla se podařilo dostat na hodnotu 0,8. Pokud budeme i nadále dodržovat platná opatření, je velmi pravděpodobné a předvídatelné, že se jeho hodnotu bude dařit snižovat ještě více,“ vysvětlil podmínky pro zachování příznivého vývoje ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.