Podle odborníků je možné považovat covid za běžné respirační onemocnění, podobně jako chřipku.

Podstatná bude v dalších týdnech situace v nemocnicích, kde vládne klid. Evidují v těchto dnech jednotky hospitalizací.

„Případů není moc, ale vyskytují se. Průběh je klidný, bez vysokých teplot a komplikací. Zvládá se to antivirotiky a vitaminy,“ shrnula aktuální situaci například olomoucká praktická lékařka Olga Smékalová.

Inspekce zavřela vietnamskou restauraci v Olomoucké ulici v Litovli.
Inspekce zavřela vietnamskou restauraci na Olomoucku. Kvůli špíně a hmyzu

Podobná je situace na venkově. „Jako téma covid zmizel. Nikdo o něm nechce slyšet v rámci toho, co se tady dělo,“ poznamenal praktický lékař Jaroslav Čampiš, který ordinuje v obcích na Litovelsku.

Eviduje jednotky pozitivních případů. Žádný dramatický nárůst.

Epidemiology nárůst nepřekvapil

Podle odborníků je covid třeba brát jako běžný sezonní respirační virus, podobně jako chřipku nebo RS viry.

Epidemiology nárůst v posledních týdnech nepřekvapil.

„Počty nakažených covidem-19 se v 37.kalendářním týdnu v porovnání s 36. týdnem zdvojnásobily. Vzhledem k tomu, že plošné testování, jak ho známe z let pandemických, je minulostí, jedná se o počty případů, kdy lidé s klinickými potížemi navštívili lékaře,“ vysvětlovala Andrea Škurková, ředitelka protiepidemického Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.

Počet nových případů covidu-19 v Olomouckém kraji dle hlášení krajské hygienické stanice a laboratoří (celkový počet včetně reinfekcí).Počet nových případů covidu-19 v Olomouckém kraji dle hlášení krajské hygienické stanice a laboratoří (celkový počet včetně reinfekcí).Zdroj: zdroj MZČR

Ve fakultce čtyři nemocní

I když nakažených je ve skutečnosti daleko více, než je vidět na číslech, ze sledovaných dat má největší význam dopad na nemocnice. Ten je zatím minimální.

Nakažlivější subvarianta omikronu, která je stále nejvíce rozšířená, se nepromítá do zátěže nemocnic jako v minulých letech.

„Na Infekčním oddělení naší nemocnice jsou hospitalizování čtyři pacienti s onemocněním COVID-19,“ sdělil v pondělí mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Adam Fritscher.

Umělá inteligence pomáhá odborníkům z II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické FN Olomouc s odhalováním nádorů tlustého střeva
S kolonoskopií v olomoucké fakultce pomáhá umělá inteligence

Očkování? Rozhodnutí je na vás

Zájemci o podzimní očkování proti covidu, jako probíhá každou sezonu u chřipky, se mohou obrátit na praktické lékaře. Pouvažovat o aplikaci by měly rizikové skupiny.

„Dnes se zeptala první pacientka, jestli budeme mít očkovací látky na covid. Přijdou zítra – na XBB formu omikronu,“ uvedl Jaroslav Čampiš.

„Pacienti mají zájem hlavně o očkování proti chřipce, kdy vakcíny budou na přelomu září a října. Zájem o očkování proti covidu jistě přijde, ale nebude tak velký, mám pacienty přeočkované třemi dávkami, některé i čtvrtou jistící,“ dodala olomoucká praktická lékařka Olga Smékalová.

O podzimním očkování uvažují i odborníci.

„Chystám se na podzimní dávku vakcíny. Není perfektní, ale snižuje riziko následků o 40 procent. Rozhodnutí je na vás,“ uvedl na sociální síti X například Marián Hajdúch, ředitel olomouckého Ústavu molekulární a translační medicíny, a to v reakci na článek o nové studii amerických vědců, která zkoumá dlouhodobé dopady covidu po dvou letech od infekce. Výsledky podle výzkumníků naznačují zvýšené riziko různých zdravotních potíží.