„Z hlediska logistiky, zázemí, přístupu i parkování je Flora nejlogičtější volbou. Je třeba si uvědomit, že to není jen o místě samotném, ale že na něj bude vázána velmi robustní administrativa,“ řekl v pondělí Deníku Jan Langr, vedoucí odboru ochrany olomouckého magistrátu.

Využít by bylo možné jak největší pavilon A, kde by bylo vhodné zřídit velkokapacitní očkovací centrum pro spádovou oblast zahrnující na 160 tisíc obyvatel, tak menší objekty výstaviště.

V areálu jsou k dispozici plochy, na nichž případně lze postavit stany pro vakcinaci v letních měsících.

Na stole je podle Langra také eventuální plán B. Ten pro potřeby očkování zvažuje oživení sítě volebních místností, která je dostatečně hustá a lidé místa dobře znají.

Nabídka již putovala na hejtmanství, které se v minulém týdnu obrátilo na všechny obce s rozšířenou působností (ORP) v Olomouckém kraji, aby na svém území vybraly co nejhodnější objekty pro očkování veřejnosti proti Covid-19.

V Litovli vedle radniceV Litovli již vytipovali objekt pro očkování veřejnosti proti Covid-19. Nabídnou prostory na náměstí Přemysla Otakara hned vedle radnice, 14. ledna 2021Zdroj: Deník / Daniela Tauberová

V Litovli se podle vedení města ukázal jako nejvýhodnější objekt hned vedle radnice, v němž dříve působila Česká spořitelna.

„Zdravotníkům nachystáme tyto prostory a počítáme s tím, že uděláme osvětu, aby lidé neváhali a šli se nechat naočkovat. Využijeme k tomu všechny dostupné kanály, včetně městského rozhlasu a osadních výborů,“ řekl Deníku již v minulém týdnu starosta Litovle Viktor Kohout.

V Uničově v městském klubu

Město Uničov nabídlo kraji k vakcinaci veřejnosti nevyužívaný městský klub na náměstí Osvobození, který je aktuálně připraven k rekonstrukci.

„Prostorově je naprosto vyhovující. Je zde malý sál, velký sál, potřebné zázemí, včetně toalet,“ řekl Deníku mluvčí radnice Marek Juráň.

Ve Šternberku nabízejí kulturák

Radnici ve Šternberku se jeví jako nejšikovnější ke zřízení očkovacího centra pro oblast Šternberska prostory kulturního domu v Masarykově ulici a Sportovní hala Ecce Homo.

„Tyto objekty jsme nabídli a budeme čekat na další instrukce,“ uvedla v pondělí mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Podle hejtmana Josefa Suchánka budou městy navržené objekty posouzeny krizovým štábem a krajským koordinátorem očkování.

„Místa budeme vyhodnocovat. Uvidíme, jak se bude vyvíjet situace s dodávkami vakcíny, v jaké objemu budou k dispozici,“ reagoval hejtman. „Nebudeme nyní ve velkém zřizovat něco, abychom čekali dva měsíce, než se tam bude moci objevit první zájemce o očkování,“ poznamenal.

Jak to bude ve fakultce?

V Olomouci otevře prostornější očkovací centrum s kapacitou až 1000 vakcín denně ve Fakultní nemocnice Olomouc, kde zatím vakcinace probíhá na Klinice pracovního lékařství, budova P v ulici I. P. Pavlova.

Nové stanoviště vzniká v bývalé ambulanci Hemato-onkologické kliniky, budova K v sousedství III. interní kliniky. V provozu by mělo být od 21. ledna.

Aktuálně v kraji pokračuje prioritní očkování zdravotníků a klientů a zaměstnanců domovů pro seniory. Od pátku mohou v očkovacích centrech dostat první dávku vakcíny zaregistrovaní senioři ve věku nad 80 let. Fakultní nemocnice Olomouc naočkovala prvního seniora 80+ již v pátek odpoledne. Očkovat nejvíce rizikovou skupinu obyvatel mohla už od rána, na pátek si vyčlenila 200 očkovacích dávek, ale potýkala se s problémy centrálního rezervačního systému.