Nejklidnější je situace v horských okresech. Naopak nejvíce případů na 100 tisíc obyvatel za posledních 7 dní hlásí Přerovsko.

Na Jesenicku je v přepočtu na 100 tisíc obyvatel za 7 dní 282 případů, na Šumpersku 310. Prostějovsko eviduje 345 a Olomoucko 390. V okrese Přerov je to 456.

„Trend je v posledním týdnu mírně vzrůstající, ale situace v Olomouckém kraji je stále stabilizovaná,“ shrnula ve čtvrtek poslední vývoj Andrea Škurková z protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.

V regionu se šíří takzvaná britská mutace, která vyvolává obavy především kvůli vysoké nakažlivosti. Podle epidemioložky však rozhodně nepřevažuje.

„V tuto chvíli se jedná o čísla, která v množství pozitivně testovaných za den jsou ojedinělá,“ uvedla.

Epidemiologové v Olomouckém kraji trasují prioritně už případy podezření na novou mutaci.

„Osoby, u kterých je zjištěno podezření na britskou mutaci viru, jsou nám nahlášeny a jsou trasovány přednostně, abychom zamezili nekontrolovanému šíření,“ zopakovala epidemioložka.

Zdůraznila, že zodpovědnost k zabránění šíření onemocnění je na každém jednotlivci. „Je důležité protiepidemická opatření dodržovat a ne vymýšlet, jak by se dala obejít,“ uzavřela.

Od počátku epidemie eviduje Ministerstvo zdravotnictví v Olomouckém kraji 64 819 potvrzených případů nového koronaviru. V souvislosti s onemocněním Covid-19 zemřelo v kraji 1 159 lid.