Denní přírůstky potvrzených případů koronaviru tento týden překročily hranici 700 pouze ve středu, kdy bylo 707 případů. Oproti tomu minulý pátek to bylo 832, v úterý 769 a ve středu 756 prokázaných nákaz. V regionu výrazně převládá britská mutace.

Havárie peugeotu u Tovačova, 19. března 2021
Děsivá bouračka: auto bez předku v poli. Neviděli jste to?

Nejhorší je stále situace na Olomoucku, kde je v přepočtu na 100 tisíc obyvatel za posledních 7 dní 692 potvrzených osob s novým koronavirem. Následuje Přerovsko s 582 případy, Prostějovsko eviduje 431.

Počty infikovaných koronavirem vzrostly i v obou horských okresech. Na Šumpersku je nemocnost 410 a na Jesenicku je to 366 osob s potvrzeným covidem v přepočtu na 100 tisíc obyvatel za posledních 7 dní.

V Olomouci u Šantovky zahájilo provoz nové testovací místo na Covid-19. Vyšetření PCR metodou i AG testy zajistila Galerie Šantovka, 18. března 2021.
U Šantovky otevřelo testovací místo na covid. Další v Olomouci se chystá

Stagnující tendence

„Data pozitivně testovaných osob v Olomouckém kraji ukazují na stagnující tendenci. V posledním týdnu nedošlo k výraznému nárůstu počtů pozitivně testovaných, ale ani k jejich poklesu, který je očekáván jako reakce na nastavená protiepidemická opatření,“ zhodnotila pro Deník Andrea Škurková z protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.

„I nadále zůstává trend vysoké zátěže na poskytování zdravotní péče hospitalizovaných pacientů, a to především zátěž na péči intenzivní. Vývoj pro příští týden je očekáván obdobný - se stagnující tendencí,“ dodala epidemioložka.

Klub Teplo na Horním náměstí v Přerově
Přerov otevře očkovací centrum v klubu Teplo

90 nemocných na intenzivní péči

V nemocnicích v Olomouckém kraji je hospitalizováno s covidem přes 400 pacientů.

„Aktuálně je v Olomouckém kraji 440 hospitalizovaných, přes 90 na intenzivní péči,“ sdělil v pátek Deníku krajský koordinátor covidové péče a ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Roman Havlík.

Další nárůst v nemocnicích již neočekává. V příštím týdnu předpokládá spíše ještě setrvalý stav.

„Pokles až v dalším týdnu. Zvláště v oblasti intenzivní péče,“ uvedl Roman Havlík s tím, že nemocnice nápor personálně zvládne.

Workoutové hřiště v Čechových sadech v Olomouci
Shyby, pak břicho! Takto se teď cvičí v Olomouci. Hřiště nahradila posilovny

Plošné antigenní testování zachycuje celkově v Olomouckém kraji desítky pozitivních.

„V tomto týdnu to bylo více v porovnání s minulým,“ hodnotil praktický lékař Jaroslav Čampiš. Ve čtvrtek testoval ve firmě 130 pracovníků a šest bylo pozitivních. Předchozí den ze 120 zachytil virus u osmi. „V předchozím týdnu to byl jeden, dva případy,“ porovnával výsledky.

Praktický lékař pro dospělé Jaroslav Čampiš.
AstraZeneca je bezpečná, ve vsi na Olomoucku se mohou pustit do očkování

Zvyšuje se tempo očkování

V Olomouckém kraji se postupně zvyšuje tempo očkování proti Covid-19. Ve středu bylo aplikováno bezmála tři tisíce dávek a ostatní dny neklesl počet injekcí pod 2100.

Do pátku bylo v kraji vykázáno celkem 74 977 dávek. Obě dvě dostalo 21 508 lidí.

V prostějovském KaSku bylo otevřeno očkovací centrum pro veřejnost. 17.3. 2021
V prostějovském KaSku se už očkuje. Takto to vypadá

Od počátku epidemie bylo v Olomouckém kraji potvrzeno celkem 79 993 případů Covid-19. Zemřelo 1 393 nakažených.