„Aktuální epidemiologická situace v České republice není příznivá, riziko dalšího šíření nemoci Covid-19 je vysoké. V Olomouckém kraji je situace stále stabilizovaná, nedochází k výraznému nárůstu počtu pozitivně testovaných osob,“ hodnotila v pondělí Andrea Škurková z protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.

Přesun „vlny“ z Čech zatím v Olomouckém kraji patrný není. Epidemiologové v pondělí neevidovali nová větší ohniska, která by výrazným způsobem ovlivňovala šíření onemocnění nekontrolovatelným způsobem.

Za pondělí bylo v Olomouckém kraji potvrzeno 621 nových případů koronaviru. Je to nejvíce od 18. ledna, kdy bylo podchyceno 710 nemocných. Letos zatím nejvíce nakažených zachytili v laboratořích 6. ledna, a to 1270.

Aktuálně v kraji bojuje s infekcí 5205 lidí. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel je za posledních 7 dní nejhorší situace na Přerovsku s 453 nakaženými.

Následují Olomoucko se 411 případy, Jesenicko se 318, Prostějovsko se 307 a nejnižší je relativní nemocnost je za posledních 7 dní na Šumpersku, které hlásí 246 infikovaných.

Zatímco v nejvíce zasažených okresech v Čechách již dominuje takzvaná britská mutace koronaviru, v Olomouckém kraji je „Brigita“ zatím spíše sporadicky.

„Britská mutace je v Olomouckém kraji potvrzena, ale v tuto chvíli procentuálně nepřevažuje. Stále jde o ojedinělá čísla v množství všech pozitivně testovaných osob,“ hodnotila epidemioložka.

Rozšíření agresivnějších variant viru, v Česku je již podezření i na takzvanou jihoafrickou mutaci, podle odborníků nevěstí do příštích týdnů nic dobrého. Nakolik se situace v Olomouckém kraji zhorší, záleží podle epidemiologů do velké míry na zodpovědnosti každého jednotlivce.

„Je potřeba udělat vše, co je v našich možnostech pro to, aby se zamezilo šíření nákazy. Myslím si, že každý z nás může účinně přispět v boji proti epidemii dodržováním protiepidemických opatření,“ apelovala Škurková.