Hospitalizovaných s covidem v kraji pomalu ubývá. S domácí péčí pomůže Charita
Počty hospitalizovaných pacientů s Covid-19 klesají. Zatímco v polovině března leželo ve Fakultní nemocnici Olomouc zhruba 150 covid pozitivních, v pondělí to bylo necelých 100 pacientů. Podobné je to v prostějovské nemocnici. Ze zhruba 80 z počátku března klesl počet na necelých 50.
Nemocných v těžkém stavu však ubývá pomalu. Rodinám pacientů, kteří se již úspěšně zotavují z nákazy, ale blízcí se obávají, že jim doma nedokáží zajistit potřebnou péči, nabízí pomoc Charita Olomouc.
Získat odbornou pomoc zdravotníků v domácím prostředí není podle olomoucké Charity těžké ani složité. Na základě doporučení praktického nebo ošetřujícího lékaře po propuštění z nemocnice lze nemocnému zajistit domácí zdravotní péči, která je navíc plně hrazena ze zdravotního pojištění.
„Máme letitou zkušenost, že v domácím prostředí pacient velmi rychle pookřeje a zotavení probíhá mnohem úspěšněji,“ poukázala Kateřina Petrželová, vrchní sestra domácí zdravotní a hospicové péče Charity Olomouc.
Injekce, odběry i kyslík doma
Aplikace injekcí, odběry, převazy ran, péče o žilní vstupy jsou běžnými úkony zdravotních sester jak v nemocnici, tak v domácí zdravotní péči.
„U postcovidových pacientů je někdy nutné zajistit kyslíkovou terapii až do doby, než dojde k plnému obnovení fungování plic po proběhlé infekci,“ připomněla Kateřina Petrželová. To podle ní není pro zdravotníky Charity problém.
Oxygenátory, které jsou v rámci hospicové péče nezbytné, využívala Charita již před pandemií, v loňském roce s ohledem na potřeby postcovidových pacientů navíc přikoupila ještě další přístroje.
„V dnešní době jsou naše služby plně vybavené kyslíkovými koncentrátory a jsme schopni zajistit péči i o Covid-19 pozitivní pacienty,“ poukázala vedoucí zdravotních služeb Charity Olomouc Leona Martinková.
V březnu se na charitní zdravotní služby obrátila například dcera, jejíž mamince v seniorském věku bylo po prodělání koronavirové infekce v nemocnici nabídnuta následná péče v léčebném ústavu.
„Jakmile se dcera dozvěděla, že by maminka měla být přeložena, kontaktovala naši domácí zdravotní péči, že se mamince stýská a že by si ji za naší pomoci ráda vzala domů. Je třeba si uvědomit, že návštěvy u pacientů v nemocnicích kvůli pandemii neprobíhají a zejména senioři se zde cítí velmi izolovaní. Rádi bychom povzbudili rodinné příslušníky, aby se neobávali vzít zpět domů z hospitalizace své nemocné a využili pomoc sítě charitních zdravotních služeb,“ vzkázala Leona Martinková.
Mírný pokles nakažených i těžkých stavů
V Olomouckém kraji dochází k postupnému mírnému poklesu počtu pozitivně testovaných na koronavir. Během víkendu a Velikonočního pondělí zachytily laboratoře nízké počty nových případů nákazy, v sobotu a v pondělí to bylo jen 22 a 28 případů. Svátky však incidenci zkreslují. Za úterý již přibylo 455 nakažených.
V nemocnicích v Olomouckém kraji postupně klesají počty hospitalizovaných s Covid-19. Zátěž je však stále značná.
Například v prostějovské nemocnici aktuálně leží 49 covid pozitivních pacientů, z toho devět v těžkém stavu.
„Počty klesají. Před týdnem ve středu bylo hospitalizováno celkem pětapadesát pacientů s covidem, v těžkém stavu jedenáct,“ sdělila mluvčí nemocnice Radka Miloševská.
Pro porovnání počátkem března zde leželo na 80 covid pozitivních pacientů.
Od počátku epidemie bylo v Olomouckém kraji potvrzeno 85 802 případů koronaviru. Zemřelo již 1 530 nemocných s Covid-19.