Fakultní nemocnice Olomouc zprovoznila další covidové jednotky. Větší nápor na lůžka lze očekávat počátkem příštího týdne.

„K dnešnímu dni je v provozu jedenáct oddělení s covidovými pacienty. Na konci minulého roku to bylo devět oddělení,“ sdělil v pondělí Deníku mluvčí FN Olomouc Adam Fritscher.

„V případě potřeby jsme připraveni reprofilizovat další oddělení dle schváleného plánu,“ dodal.

V pondělí dopoledne bylo ve FN Olomouc hospitalizováno 132 pacientů s nákazou Covid-19, z toho 46 na JIP odděleních.

Desítky pacientů ve vážném stavu

Další covid jednotku od pondělí plánovala obnovit Vojenská nemocnice Olomouc.

„Zatím neotevíráme. Fakultní nemocnice otevřela minulý týden poměrně velkou kapacitu. Zítra se domluvíme na krizovém štábu podrobněji na dalším postupu,“ sdělil Deníku ředitel vojenské nemocnice Martin Svoboda.

Počet pacientů s Covid-19 v posledních dnech roste i v nemocnicích Agel Středomoravské nemocniční v Prostějově, Přerově a ve Šternberku.

„Zatímco 23. prosince bylo v těchto nemocnicích hospitalizováno 104 pacientů s Covid-19, z toho 14 pacientů ve vážném stavu, nyní je to 185 pacientů, z toho je 24 ve vážném stavu,“ uvedla mluvčí nemocnic holdingu Agel Radka Miloševská.

„Nejvíce nemocných je v péči prostějovské nemocnice – konkrétně 96 pacientů s Covid-19,“ doplnila.

Největší nápor na lůžka lze podle ředitele vojenské nemocnice očekávat 10. až 14. ledna, kdy se projeví vysoké denní nárůsty nakažených v minulých dnech, hlavně mezi svátky.

Omezení plánovaných zákroků

V nemocnicích v Olomouckém kraji je aktuálně volných 43 procent lůžek s umělou plicní ventilací, 24 procent lůžek na JIP a 38 procent standardních lůžek s kyslíkem.

Nemocnice musí omezit příjem nových pacientů na plánované zákroky, aby si uvolnily kapacity pro postupné navyšování akutních lůžek pro pacienty s covidem.

Pokud to zdraví nynějších pacientů umožňuje, má je nemocnice průběžně propouštět do domácího ošetřování nebo využít následnou péči.

Nařízení vydalo Ministerstvo zdravotnictví před Vánocemi s ohledem na opětovný nárůst počtu hospitalizovaných s covidem.

FNOL: Přes stovku nakažených zdravotníků

Nákaza novým koronavirem se šíří i mezi zdravotníky v nemocnicích.

„Aktuálně je nemocných 105 zdravotníků a celkem 120 zaměstnanců, tento počet je poměrně stabilní. Za nově onemocnělé se vracejí zpět uzdravení,“ uvedl v pondělí mluvčí Fritscher k situaci v největší nemocnici v Olomouckém kraji.

S nákazou se v regionu aktuálně potýká 6 287 lidí. Za neděli, kdy se méně testuje, přibylo 245 případů – v neděli 27. prosince to bylo 192.

Index rizika v rámci pohotovostního systému PES v pondělí v kraji klesl z nedělních 90 na 80 bodů. Obě hodnoty spadají do pátého, nejvyššího stupně PES.