Olomouc se v sobotu stala nejbezpečnějším městem ve vesmíru. Kdyby Zemi hrozil zánik, hanácká metropole by přežila bez újmy.

Postarali by se o to všichni superhrdinové, kteří v rámci Cosplay festivalu obsadili obchodní centrum Šantovka. A že jich nebylo málo, maskovaných postav ze sci-fi trháků, ale i z japonských animáků se sešlo odhadem více než sto padesát.

Akce v japonském duchu přilákala děti i dospělé. Návštěvníci si mohli vytvořit papírové skládanky origami, odnést si vzkaz v podobě japonských znaků, zakoupit různé suvenýry, ochutnat pravý japonský čaj nebo naučit se taktiku šermu kendó. A hlavně nechat se vyfotit se všemi cosplayery.

Toho využila například patnáctiletá Dominika. S klikyháky v ruce zrovna naháněla Deadpoola, který jí asi před pěti minutami zmizel z dohledu. Konečně ho zahlédla o patro níž.

„Nechala jsem si napsat svoje jméno v japonštině. Byla to sranda, ale podepisovat bych se tak nechtěla,“ usmívala se dívka a spěchala k eskalátorům.

Objetí od Pikachu

Málokdo si nechal ujít fotku s Avengers. Jelikož nejoblíbenější četbou Spidermana je kromě knihy Dobrodružství pavouka Čendy také Olomoucký deník, ulovil do své pavučiny redaktora denního tisku.

„Úžasná akce. Jsme tu každý rok a moc nás to baví,“ svěřil se pavoučí muž.

O sedmičlennou partu, v níž nechybí Iron Man, Ant Man, Black Panther či Gamora, je obrovský zájem nejen v rámci Cosplay festivalu.

„Zadarmo jezdíme za dětmi třeba i na rodinné oslavy. Zrovna zítra máme dvě akce v Prostějově. Objednat si nás může v podstatě každý. Většinu víkendů v roce trávíme v kostýmech,“ doplnil Spiderman.

Stejně jako filmoví Avengers, i tahle parta známá jako OSC – Univerzální superhrdinové se rozrůstá o nové členy. Zatím ale jenom oblečením, střídají na sobě okolo 20 kostýmů. Chodí v nich i do kina na premiéry filmů, zejména těch od společnosti Marvel.

„Vyrábíme si je sami. Dá to zabrat, ale výsledek za to stojí,“ pochlubila se Gamora, zelená strážkyně galaxie.

Olomouc není žádná džungle, takže ani zlým predátorům se nepodařilo ulovit bezbranné lidi.

Mimozemské bestie se tak musely potupně nasytit v restauraci a místo hrůzostrašných tesáků použít příbor jako ostatní smrtelníci.

Mezi postavami z japonských animovaných filmů a seriálů nechyběl třeba pokémon Pikachu. Respektive jeho dívčí verze, která nabízela obejmutí zdarma.

Akci uzavřel společný pochod všech cosplayerů. Od kina v nejvyšším patře došli do přízemí, kde se ještě naposledy všichni pohromadě vyfotili a vydali se opět chránit svět. Až na Aquamana, ten se musel vrátit nahoru do kina a odehrát hlavní roli ve stejnojmenném filmu.