Seminář s názvem Finanční gramotnost, o jehož konání informoval Olomoucký deník na konci minulého týdne, navštívil Velkou Bystřici, Šternberk, Uničov a poslední zastávka byla ve Městě Libavá. Právě exekuce byly nejpalčivějším a nejzásadnějším tématem při setkáních, které pořádal po uplynulé čtyři dny olomoucký úřad práce. Zhruba třicítka lidí přišla do stanu na náměstí ve Městě Libavá.

„Nemůžu už rok najít práci a mám strach, abych se nedostal do nějakých finančních potíží. Zazněla tu řada věcí, které člověk zná, ale i ty, o kterých si myslí, že je zná a přitom to tak není. Je to hodně zajímavé,“ zhodnotil v půli semináře ve Městě Libavá devatenáctiletý Matěj Koutný, který bydlí v blízké části Heroltovice. V okrese Olomouc každý měsíc úřad práce (ÚP) řeší dva tisíce exekucí.

„Jedná se o srážky z hmotné pomoci v nezaměstnanosti, ale i z dávek sociální podpory. Je to velké číslo. Najít si cestu z dluhové pasti je těžké. Když se dluhy rozrostou příliš, není již řešením ani hledání dobře placeného zaměstnání, ani pomoc finančního poradce. Proto úřady práce stále častěji včleňují tématiku osobních financí a protidluhové prevence do svého poradenství,“ sdělila Jana Čuhlová, vedoucí odboru speciálního poradenství při olomouckém ÚP. Podle ní i ředitele olomoucké úřadu práce je obzvláště Město Libavá specifické místo.

„Leží uvnitř vojenského prostoru a proto zde běžné nástroje na podporu nezaměstnanosti mají malý dopad nebo je nemůžeme uplatnit vůbec. Ve všech místech však jde hlavně o prevenci a o to, aby se informace dostaly i k sociálně slabým, kteří jsou dluhovou pastí ohroženi nejvíce,“ sdělil Roman Chlopčík. Finanční gramotnosti se však mohli zúčastnit nejen nezaměstnaní, ale všichni, kdo měli zájem o nejrůznější informace ze světa peněz. Například v části zaměřené právě na finanční problematiku se lektor věnoval zbytečnému zadlužování.

„Vždy si člověk musí uvědomit, zda je skutečně potřeba zakoupit televizi s obrovskou obrazovkou, či zahraniční dovolenou, kterou pak třeba tři roky splácí. Lidé si některé věci, které vlastně nijak zásadně nepotřebují, pořizují na dluh. Přitom by měli zvážit, jestli spíše není lepší začít si peníze ukládat a šetřit,“ naznačil Palous při tématu zadlužování, na což reagovala jedna z přítomných.

Dluh dělá jen další dluhy

„To už nám říkali rodiče, že dluh dělá dluhy. Napřed si našetřím a pak koupím. Přišla jsem ale kvůli synovi, který je voják z povolání a bude u armády končit a bude hledat taky práci,“ zodpověděla Marie Brožová, která je již v důchodu. Z dalších témat si lidé odnesli informace o nejrůznějších úvěrových produktech, o ochraně spotřebitele, o daňovém systému, či pojištění. Lidé dostali také souborný materiál s kontakty na občanské poradny a adresářem internetových vyhledávačů pracovních míst. Součástí semináře byla také poradna pro nezaměstnané. Na místě byli i zaměstnanci úřadu práce.

„V dnešní době, kdy je nezaměstnanost velká, je třeba udělat něco víc než jen čekat na nabídku. Lidem proto radíme, aby byli aktivní, aby obešli firmy, které třeba zrovna místo nenabízejí, ale mohou tam na sebe nechat kontakt, životopis. Při návštěvě osmdesáti firem se jim můžou ozvat třeba jen dvě. Proto je třeba i vytrvalosti. Ještě před dvěma roky stačilo být aktivní, dneska už je potřeba být i vytrvalý,“ zopakovala Čuhlová.

Finanční gramotnost uspořádal olomoucký úřad práce prostřednictvím firmy PCCL z Liberce, která obdobná setkání pořádala v rámci svého kraje. „V příštím týdnu pořádáme seminář společně s Úřadem práce ve Frýdku-Místku, u vás v kraji už další zastávku nemáme. Nejdůležitějším smyslem celé akce je podat lidem informace,“ sdělil Jiří Gábor, realizační technik s tím, že ve zmíněných čtyřech obcích se setkání zúčastnily dohromady zhruba necelé dvě stovky lidí.

Podle slov Čuhlové je možné, že obdobnou akci uspořádají pro příští rok i další úřady práce v Olomouckém kraji. „Pan ředitel byl na návštěvě v Liberci, kde ho tato aktivita nadchla. Seminář je hrazený ze stejných prostředků jako jsou například motivační kurzy, které jsou součástí opatření takzvané aktivní politika zaměstnanosti,“ uzavřela vedoucí odboru speciálního poradenství.