VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co se v Olomouci (ne)povedlo? Co změníte? Takto odpověděli lídři

Olomouc - Pokud ještě nemáte vybráno, koho o víkendu poslat k řízení Olomouce, může vám napovědět náš volební dotazník. Zeptali jsme se všech lídrů uskupení kandidujících na olomouckou radnici, co by chtěli v Olomouci osobně vylepšit a také co se za uplynulé čtyři roky ve městě povedlo a nepovedlo.

9.10.2014
SDÍLEJ:

Co se v Olomouci povedlo a nepovedlo. Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Odpovědi potenciálních uchazečů o primátorské křeslo jsou seřazeny v pořadí, jaké si jejich strany a hnutí vylosovaly na startu předvolební kampaně.

1/ Ladislav Šnevajs, KDU-ČSL

52 let, náměstek primátora, Hejčín

Lidovecký kapitán Ladislav Šnevajs. Představení kandidátky KDU-ČSL pro komunální volby v Olomouci

1) Jak dlouho žijete v Olomouci a co na ní máte nejraději?
V Olomouci bydlím a žiji od narození. Jsem rád, když Olomoučany jejich město "baví" - ať jsou to plná náměstí v centru při Vánočních trzích, nabitý zimní stadion při zápasech Kohoutů, desetitisíce lidí na Floře, vyprodané divadlo na představení domovské scény nebo téměř dvě tisícovky lidí, které se přišly poprvé v životě projet po řece Moravě lodí.

2) Co bude vaší (osobní) prioritou ve správě města v případě volebního úspěchu?
Podpora veřejné dopravy a mnohem vstřícnější přístup města k cyklistům, dotažení protipovodňových opatření na Bystřičce a Moravě a zpřístupnění řek pro rekreaci, sport a volný čas Olomoučanů. Zasadím se podporu vzniku nových pracovních míst a propojenost mezi školským vzdělávacím systémem a potřebami výrobních firem v regionu.

3) Co se podle vás v Olomouci za poslední čtyři roky povedlo a co naopak nepovedlo?
Vážím si práce všech, kteří přispěli k tomu, že byly evropské a městské peníze využity na výstavbu a modernizaci školních hřišť, budov a jejich vybavení, na rekonstrukci Dolního náměstí a výstaviště Flora včetně parků a pavilonu A. Integrované plány rozvoje města pomohly rozvoji vědeckých center Univerzity Palackého, neziskovým organizacím působícím v oblasti sociálních služeb, sportu a kultury. Díky společnému úsilí napříč politickým spektrem se podařilo olomouckou aglomeraci dostat mezi sedm nejvýznamnějších rozvojových lokalit ČR.
Mrzí mě, že se nepodařilo realizovat dlouho připravovaný projekt Olomoucký hrad. Mrzí mě, že se mi nepodařilo přesvědčit dostatek zastupitelů na využítí dotačních prostředků EU na výstavbu nové budovy magistrátu do majetku města místo pronájmu budovy Namiro. Mrzí mě, že jsme nevyužili dotace na rekonstrukci zimního stadionu.

2/ Roman Nepšinský, Strana svobodných občanů

35 let, výrobní ředitel, Nové Sady

Roman Nepšinský

1) Jak dlouho žijete v Olomouci a co na ní máte nejraději?
V Olomouci žiji posledních 21 let, vystudoval jsem zde univerzitu, založil rodinu, s manželkou máme 3 děti. Na Olomouci si nejvíce cením „přiměřené" velikosti, není tak velká ani hektická jako jiná krajská města, na druhou stranu není ani příliš malá, jsou zde snadno dostupné všechny podstatné služby. Vedle těchto praktických záležitostí je Olomouc také krásným místem k životu, ať už je to historické jádro nebo spousta parků.

2) Co bude vaší (osobní) prioritou ve správě města v případě volebního úspěchu?
Jednoznačně zastavení zadlužování města, které se už teď negativně projevuje na jeho chodu. Na každého Olomoučana včetně dětí a seniorů připadal k červnu letošního roku dluh 23 tisíc korun, jen na úroky z těchto půjček letos město „vyhodí" okolo 70 milionů korun. Údržba a opravy silnic a chodníků nejsou dostatečné, v parcích se často celé týdny nesvítí. Toto přitom patří k naprosto základním službám, které má město poskytovat a pokud se zadlužování nepodaří zastavit, situace se bude jen dál zhoršovat.

3) Co se podle vás v Olomouci za poslední čtyři roky povedlo a co naopak nepovedlo?
Ačkoliv bývá prodej městského majetku často kritizován, zejména pokud se tím má jenom narychlo „lepit" díra v rozpočtu, domy v centru města, pro které už neměl magistrát využití a ani dostatečné prostředky na jejich opravu a údržbu, po odprodání soukromým majitelům prokoukly. Potvrzuje se známý fakt, že stát ani samospráva nikdy nemohou být tak dobrými hospodáři, jako člověk, který se stará o svůj majetek sám za své peníze. Možná i díky výše uvedenému se Olomouc letos už podruhé dostala do turistického průvodce Lonely Planet, což přispívá k posílení turistického ruchu, ze kterého mají přínos všichni.
Co se nepovedlo je zadlužení města o dalších cca 700 milionů korun na současných astronomických 2,3 miliard, Olomouc se tak stala 3. nejzadluženějším městem v ČR. Velkým mínusem je také nevýhodný pronájem kancelářských prostor v budově Namira, na který budeme doplácet i po další volební období. Sporný je také projekt úpravy přednádraží, doprava zde se spíše zkomplikovala. Třešinkou na dortu je nesmyslný semafor, který jak prokázalo jeho zkušební vypnutí, naopak přispívá k tvorbě kolon. Trvání na jeho zapnutí ze strany vedení města je tak iracionální.

3/ Pavel Ryšlink, Republikánská strana Čech, Moravy a Slezska

71 let, herec, Nová Ulice

Pavel Ryšlink

1) Jak dlouho žijete v Olomouci a co na ní máte nejraději?
V Olomouci žiji takřka 72 let - to je od svého narození. Jsem lokální patriot. Olomouc je nejkrásnější město na světě.

2) Co bude vaší (osobní) prioritou ve správě města v případě volebního úspěchu?
Nepředpokládám žádný velký volební úspěch. Kdyby se však náhodou podařil, mojí prioritou by bylo řešení dopravní situace a otázka bezdomovců v centru města.

3) Co se podle vás v Olomouci za poslední čtyři roky povedlo a co naopak nepovedlo?
Olomouc je město, v němž se lidem žije vcelku velmi dobře - na otázku čtyřmi větami odpovědět nelze.
Mezi nepodařené věci patří zejména aquapark, Šantovka a ostatní megalomanské pomníky nynějšího zastupitelstva.

4/ Jan Rytíř, Patrioti PRO Olomouc

46 let, právník, Nové Sady

Jan Rytíř

1) Jak dlouho žijete v Olomouci a co na ní máte nejraději?
V Olomouci jsem se narodil a s Olomoucí je spjatý celý můj život a v Olomouci jednou zemřu. Miluji ten pocit, když se odněkud vracím, blížím se k městu a vnímám jeho okouzlující panorama. Vždycky si alespoň v duchu zazpívám písničku mého dědečka - „Sláva vlasti výletu…", protože se vracím DOMŮ.

2) Co bude vaší (osobní) prioritou ve správě města v případě volebního úspěchu?
Mou osobní prioritou, která je prioritou všech Patriotů, je vždy a za všech okolností člověk. Cesta Patriotů je cestou, na jejímž konci by měl být jednodušší, srozumitelnější a tím pádem i radostnější život, který se bude vyvíjet přirozenou cestou bez skokových změn. Nemohu se plně radovat ze svých úspěchů, když vidím, jak tato společnost téměř cíleně likviduje ty nejslabší z nás. My Patrioti netvrdíme, že je naše cesta lepší, než cesta kohokoli jiného, my říkáme, že je naše cesta jiná, prostá, přátelská, pohodová a mírumilovná, proto určitě za nikoho nebudeme bojovat. Dobří sousedé spolu přece nebojují.

3) Co se podle vás v Olomouci za poslední čtyři roky povedlo a co naopak nepovedlo?
V Olomouci se stávajícím zastupitelům povedla spousta věcí. Podívejte se, jak máme krásně spravené domy v centru, moderní přednádražní prostor, zárodek nové tramvajové trati, spravený výstavní areál Flory. Je toho hodně a vidíme to kolem sebe téměř na každém kroku, pokud se umíme dívat.
Samozřejmě vidíme i rub tohoto rozkvětu. Politikaření, které nepovažujeme za službu lidem, náznaky korupce, obrovské zadlužení, magistrát v hrozivém nájmu soukromé společnosti, zaplevelení města gigantickými nákupními centry a nepotřenými výškovými budovami, téměř nulovou podporu místním živnostníkům, kdysi slavnou výstavu Flora, která dnes spíše připomíná polské nákupní trhy… ale určitě bude líp, my Patrioti tomu věříme!

5/ Antonín Staněk, ČSSD

48 let, vysokoškolský učitel, proděkan PedF UP v Olomouci, Nové Sady

Antonín Staněk, šéf olomouckých sociálních demokratů

1) Jak dlouho žijete v Olomouci a co na ní máte nejraději?
V Olomouci žiji od svého narození, tedy 48 let. Na Olomouci mám nejraději její parky, jedinečný soubor barokních kašen a bohatý kulturní, společenský a sportovní život.

2) Co bude vaší (osobní) prioritou ve správě města v případě volebního úspěchu?
Mou osobní prioritou bude řešení dopravy ve městě, zejména navýšení parkovacích míst, zlepšení celkového řízení dopravy ve městě, bezpečné začlenění cyklodopravy do dopravního systému a podpora městské hromadné dopravy přátelské k občanům. Chci také zahájit intenzivní diskuzi o problémech města a jejich řešení především s vysokými školami, neziskovými organizacemi a podnikateli. Třetí prioritou je věnovat zvýšenou péči problémům každodenního života olomouckých seniorů.

3) Co se podle vás v Olomouci za poslední čtyři roky povedlo a co naopak nepovedlo?
Povedlo se např. dokončit I. etapu tramvajové trati, modernizovat část Výstaviště Flora Olomouc a na druhý pokus zrekonstruovat Dolní náměstí. Samozřejmě je nutné dodat, že tyto významné investice mají zásadní dopad na rozpočet města i v následujícím roce.
V důsledku prosazovaného megalomanského záměru multifunkční haly se nepodařilo zahájit reálnou opravu zimního stadionu ani vyjednat dohodu s vlastníky okolních pozemků. Oproti předvolebním slibům koaličních stran se nepovedlo zastavit zadlužování města. Bohužel naopak došlo doslova k výprodeji městského majetku, protože na trhu s nemovitostmi byla snížená poptávka a nabízené nemovitosti se tak prodávaly pod cenou. Radnice preferovala pořádání nákladných společenských akcí a nekoncepční zvýšení investičních výdajů ("za každou cenu"), a proto často musela omezovat běžnou údržbu a péči o stávající majetek města, sloužící všem občanům.

6/ Pavel Grasse, ProOlomouc

53 let, architekt a urbanista, Olomouc - město

Pavel Grasse

1) Jak dlouho žijete v Olomouci a co na ní máte nejraději?
V Olomouci jsem se narodil, takže zde žiji 53 let. Nejraději mám historické centrum a Smetanovy a Bezručovy sady, které jsou úzce spojeny s mým bydlištěm a také volným časem mého mládí. To co lze neustále obdivovat na těchto místech, je kontrast přívětivé historické zástavby klikatých uliček se vzdušností parků provoněných stromy a květinami. Rád čerpám energii také v příměstské krajině Bělkovického údolí.

2) Co bude vaší (osobní) prioritou ve správě města v případě volebního úspěchu?
Mojí prioritou bude radnice a její fungování, zvláště pak činnost samosprávných odborů. Tím mám na mysli provázanost, smysluplnost a racionalitu jejich práce, která musí být prospěšná pro občany a město.
Zaměřím se také na strategické a územní plánování a jeho propojení do každodenního života. S tímto tématem souvisí i aktivní politika zaměstnanosti a vytváření dobrých podmínek pro vznik nových firem nebo rozšiřování firem existujících.
Třetím mým tématem bude kvalita veřejného prostoru. Rozumně uspořádaný městský prostor, který myslí vyváženě na všechny jeho uživatele a neupřednostňuje jen některé, a který je současně i v detailu krásný, je pro vnímání města obyvateli i návštěvníky velkou hodnotou.

3) Co se podle vás v Olomouci za poslední čtyři roky povedlo a co naopak nepovedlo?
Povedla se rekonstrukce Dolního náměstí, pochválil bych rekonstrukci pavilonu A olomouckého výstaviště Flora, rekonstrukci venkovního bazénu plaveckého stadionu a odpadové hospodářství města, zvláště třídění odpadu, bioodpad a celotýdenní provozní dobu sběrných dvorů. Po tlaku na radnici zvenku se povedlo změnit projekt mostu na Masarykově třídě, takže nový most snad bude veskrze městský, a ne "dálniční", jako u plynárny na Wittgensteinově ulici. Povedlo se prozatím zabránit výstavbě Šantovky Tower schválením nového územního plánu města.
A co se nepovedlo? Je toho více, tak za všechny: Nepovedlo se zvolit vhodnou trasu tramvaje a její městské pojetí od tržnice na Rooseveltovu ulici, nepovedlo se uhlídat městsky přívětivé prostředí kolem nových staveb Namira a Galerie Šantovka, nepovedlo se radnici vyvrátit podezření z klientelismu v mnoha městských kauzách. Nepovedlo se se ctí dokončit rekonstrukci Horního náměstí a "rozsvítit jej", i když zvolené řešení lamp je podle slov primátora po právní stránce v pořádku, a nepovedlo se umístění magistrátu v pronajatých prostorách Namira a s tím související pro město nevýhodná nájemní smlouva.

7/ Aleš Jakubec, TOP 09

38 let, vysokoškolský učitel, Nová Ulice

Aleš Jakubec

1) Jak dlouho žijete v Olomouci a co na ní máte nejraději?
V Olomouci žiju od svých 18 let, kdy jsem přišel z malé vesnice u Prostějova studovat na Univerzitu Palackého. Na Olomouci obdivuji její úžasnou historickou atmosféru a kompaktní ráz. Během pár minut se na kole či s využitím MHD dostanete, kam potřebujete. Nejsme sice žádné velkoměsto, ale nabídka kultury či sportovních akcí je dostatečně bohatá. Moc se mi líbí také olomoucké parky, kam rád chodím na procházky s kočárkem, se psem nebo si zaběhat.

2) Co bude vaší (osobní) prioritou ve správě města v případě volebního úspěchu?
Měli bychom více komunikovat s obyvateli a zapojit je do fungování města. Chci se s nimi setkávat na neformálních besedách. Na nich by se měly řešit věci, které je trápí, co by občané chtěli změnit a samozřejmě jim hodlám zdůvodňovat své kroky. Posílit je potřeba i vliv komisí městských částí, které by měly být silným pojítkem mezi radnicí a obyvateli v daných částech Olomouce.

3) Co se podle vás v Olomouci za poslední čtyři roky povedlo a co naopak nepovedlo?
Město realizovalo řadu velkých investic. Byla to například rekonstrukce Dolního náměstí, pavilonu A na Výstavišti Flora, cesty v parcích, revitalizace sídliště Povel. Ve městě je 17 km nových cyklostezek, navýšili jsme dotace na kulturu, sport a podporu neziskovek zejména v sociálních službách. Začali jsme více podporovat volnočasové aktivity pro seniory a rodiny s dětmi.
Nesnížili jsme zadlužení města, což však při investicích v celkové částce 2,6 miliardy korun prostě nebylo možné. Nastává doba, kdy budeme muset omezit využití vlastních zdrojů na investice. Rozhodně se ale musí řešit například nevyhovující stav „Plecharény". Palčivým problém je také narůstající doprava a nedostatek parkovacích míst.

8/ Martin Major, ODS

35 let, primátor města Olomouce, Nová Ulice

Primátor Olomouce Martin Major

1) Jak dlouho žijete v Olomouci a co na ní máte nejraději?
V Olomouci jsem se narodil a žiju tady celý život. Je to úžasné město, vyhovuje mi vším, jedinečnou atmosférou, přátelským rozměrem i dostupností všech možných služeb třeba od gastronomie až po kulturu. Olomouc opravdu miluji.

2) Co bude vaší (osobní) prioritou ve správě města v případě volebního úspěchu?
Pokračovat v krocích, které posunují Olomouc mezi živá, progresivní města. Chci podporovat další rozvoj MHD, především ve formě pokračování tramvajové trati na Nové Sady, vybudování nového depa a další omlazování vozového parku. Podporoval bych vznik pracovišť, kde najdou uplatnění kvalifikovaní absolventi univerzity. Důležité jsou i zdánlivé drobnosti, jako třeba další parkovací místa na sídlištích, propojování cyklostezek, pokračování v projektu Bezbariérová Olomouc či třeba nová dětská hřiště. Chtěl bych vést město tak, aby lidé byli spokojení i pyšní na to, že zde žijí.

3) Co se podle vás v Olomouci za poslední čtyři roky povedlo a co naopak nepovedlo?
Především se povedlo nastartovat pozitivní atmosféru. Lidé podle mě začali vnímat, že i v Olomouci to jde, když se chce. Pokud jde o jednotlivé investice, určitě stojí za vyzdvihnutí stavba tramvajové trati, rekonstrukce parků a výstaviště Flora, rekonstrukce Dolního náměstí a také rekonstrukce takřka všech základních škol, které v Olomouci máme. Povedlo se částečně vytěsnit z Olomouce nákladní dopravu a daří se postupně dobudovávat parkoviště na sídlištích. Spokojený jsem i s dynamickým rozvojem sítě cyklostezek.
Co se naopak nepovedlo, tím je podle mě například odložení projektu Olomoucký hrad, odkládání stavby východní tangenty, což my ale příliš neovlivníme, a nesnadný postup při jednních o budoucnosti zimního stadionu. Nespokojen jsem s tím, že se nepodařilo zlomit odpor místního pracoviště ministerstva zemědělství na zábor půdy, kde měl vzniknout Národní biomedicínský park.

9/ Zdeněk Králík, Koruna Česká

69 let, veterinární lékař, Hejčín

Zdeněk Králík

1) Jak dlouho žijete v Olomouci a co na ní máte nejraději?
V Olomouci žiji od 1. září 1972, kdy jsme se přistěhovali s rodinou. Olomouc je pro mě přiměřeně velké město, které mě zaujalo hlavně svým historickým centrem s jeho památkami a krásnými parky, které zpříjemňují život všem obyvatelům. Má také velmi krásné okolí, kde je blízko do lesů Litovelského Pomoraví a i Jeseníky jsou relativně blízko.

2) Co bude vaší (osobní) prioritou ve správě města v případě volebního úspěchu?
Mojí prioritou by bylo snižování zadlužení města, řešení problematiky snížení množství automobilů v centru města, řešení možnosti parkování na příjezdu do města (záchytná parkoviště) a rozvoj MHD s tím spojený.

3) Co se podle vás v Olomouci za poslední čtyři roky povedlo a co naopak nepovedlo?
Za povedené akce považuji opravu a rekonstrukci vstupu do parku a pavilonu A, budování dalších cyklostezek ve městě, nové možnosti ubytování výstavbou a rekonstrukcí hotelů, což také přispělo k zlepšení vzhledu města.
Nepovedlo se například řešit další zadlužování města (záchrana aquaparku, smlouva o pronájmu kancelářských prostor v budově NAMIRO), prodej historických budov místo snahy o jejich využití ve prospěch města, některé problematické stavby na území města (Šantovka, výstavba nových bytů v nevhodných lokalitách v záplavových územích), neustále se vyskytující nepořádek a špína v historické části města, což nám moc turistů nepřiláká.

10/ Radek Augustin, Strana práv občanů

37, analytik, projektový manažer, Povel

Radek Augustin

1) Jak dlouho žijete v Olomouci a co na ní máte nejraději?
V Olomouci od narození. Olomouc je tak akorát mezi maloměstem a větším městem. Má krásné parky a vůbec je "zelená" více než ostatní města. Samozřejmě krásné historické centrum. "Genius loci" tohle město určitě má.

2) Co bude vaší (osobní) prioritou ve správě města v případě volebního úspěchu?
Stabilizace hospodaření města, rozvoj veřejné hromadné dopravy, cílenější využití fondů EU pro rozvoj města, získávání nových investorů pro vytvoření nových pracovních příležitostí. Mnohé investice města v minulosti kupř. akvapark město v provozní fázi táhnou ke dnu. Akvapark je negativním příkladem, jak nesmyslně bylo město zadluženo částkou 800 milionů korun.

3) Co se podle vás v Olomouci za poslední čtyři roky povedlo a co naopak nepovedlo?
Povedlo - obnova pavilonu "A" Výstaviště Flora, pokračování v budování cyklostezek, obnova parků včetně cestní sítě a oprava Dolního náměstí
Nepovedlo - stále rostoucí dluh města (město je čtvrté nejzadluženější v ČR), pokračující rozprodej městského majetku, stav zimního stadionu a samozřejmě sestup fotbalové Sigmy do druhé ligy.

11/ Dominika Kovaříková, Občané pro Olomouc

36 let, advokátka, Nové Sady

Dominika Kovaříková

1) Jak dlouho žijete v Olomouci a co na ní máte nejraději?
V Olomouci žiji 17 let, zůstala jsem zde po studiu právnické fakulty. Na Olomouci se mi líbí její velikost, je to město "tak akorát", člověk se na spoustu míst dostane pěšky, má výborný terén pro ježdění na kole a krásné centrální parky. Rovněž okolí Olomouce je příjemné - pro cyklovýlety Litovelské Pomoraví, které je krásné hlavně na jaře, kdy kvetou bledule, dymnivky a voní medvědí česnek, a když člověk sedne na vlak, za hodinu a něco je v Jeseníkách, kde se dá v zimě lyžovat a v létě podnikat tůry.

2) Co bude vaší (osobní) prioritou ve správě města v případě volebního úspěchu?
Především se budu snažit o větší zapojení Olomoučanů o rozhodování o svém městě, budu se více zajímat o jejich názory např. na investiční akce, nejrůznější revitalizace a rekonstrukce částí města apod. Samozřejmostí bude co největší transparentnost, například zveřejňování smluv na internetu, aby občané věděli, jaké závazky město má a kolik nás to stojí. Ráda bych také zavedla motivační systém nakládání s komunálním odpadem pod heslem "kdo víc třídí, méně platí", aby byli finančně zvýhodněni ti, kteří komunálního odpadu produkují méně.

3) Co se podle vás v Olomouci za poslední čtyři roky povedlo a co naopak nepovedlo?
Povedla se rekonstrukce Dolního náměstí, kam se vrací život, podařilo se otevřít několik dalších cyklostezek, nastartoval se projekt oživení Rozária, který doufám přispěje k jeho většímu využívání jak Olomoučany, tak turisty. A zvlášť bych chtěla vyzdvihnout podporu Olomouckých barokních slavností, což je mimořádná akce, která má potenciál přilákat do Olomouce další návštěvníky a přispět tak k jejímu zviditelnění.
Naopak limity spatřuji v zapojování občanů do rozhodování o důležitých záměrech a připravovaných investicích, ať už to jsou přímo investice města (např. revitalizace sídlišť), nebo diskuse o záměrech soukromých investorů, které ale mohou výrazně změnit tvář města (např. o záměru výstavby Šantovka Tower). Nedostatečně byly podle mého názoru rovněž diskutovány varianty trasování nové tramvajové trati na Nové Sady. Všechny tyto debaty by měly vždy probíhat v co nejrannější fázi přípravy projektu, aby se do něj mohly promítnout případné náměty, které z řad obyvatel zazní a které jsou relevantní. Tato nekomunikace vytváří zbytečné bariéry, kdy občané mají pocit, že po volbách už se s nimi nepočítá a jejich názor není důležitý.

12/ Miroslav Marek, KSČM

61 let, technik, Olomouc

Miroslav Marek

1) Jak dlouho žijete v Olomouci a co na ní máte nejraději?
V Olomouci žiji 30 roků. Nejraději mám historické jádro, památky, kulturu a již několik let hokej. Je škoda, že atmosféra historického jádra je ničena necitlivými zásahy a hlavně vylidňováním. V podvečerních hodinách už přestává být důvod do historického jádra chodit, protože je zde pusto a prázdno.

2) Co bude vaší (osobní) prioritou ve správě města v případě volebního úspěchu?
Krátkodobou prioritou bude příprava rozpočtu, který bude směřovat k postupnému umořování dluhu. Dlouhodobě mám dvě priority. První je změna komunikace vedení města s občany a především s Komisemi místních částí. To se musí změnit, aby nemusely vznikat iniciativy proti něčemu a pro něco. Druhou je vyřešení nedobré dopravní obslužnosti na sídlišti, kam má vést nová tramvajová trať.

3) Co se podle vás v Olomouci za poslední čtyři roky povedlo a co naopak nepovedlo?
Povedl se postup hokejistů do extraligy, ale na tom město velký podíl nemá. Částečně se povedla vyhláška regulující hazard, i když podle mého názoru měla být rasantnější. Stabilně se daří velké kulturní akce, které mají svoji tradici a pokud do nich vedení města nezasáhlo, tak mají výbornou úroveň. Povedla se revitalizace některých sídlišť v jižní části města.
Nepovedla se rozpočtová politika, protože za poslední roky enormně vzrostl dluh města. Nepovedlo se hospodaření s majetkem, protože majetek se nezhodnocoval, ale prodával. Nepovedla se výstavba tramvajové trati, protože končí v místě, kde téměř nic neobsluhuje a tím neplní svůj účel. Nevedla se komunikace s občany a braní jejich názorů na zřetel při rozhodování vedení města. Nepovedl se územní plán, ve kterém jsou závažné chyby, a bude se muset okamžitě měnit. Nepovedlo se vyřešit dopravní situaci na příjezdu od Šternberka.

13/ Milan Feranec, ANO 2011

50 let, právník, náměstek ministra dopravy, Hodolany

Lídr hnutí ANO v Olomouci Milan Feranec

1) Jak dlouho žijete v Olomouci a co na ní máte nejraději?
V Olomouci žiju od roku 1987, více než čtvrtstoletí. Nejraději asi mám parky, historické centrum, pohodové lidi…

2) Co bude vaší (osobní) prioritou ve správě města v případě volebního úspěchu?
Jednoznačně hospodaření města a jeho organizací. Účelnost nákupu zboží a služeb, efektivnost vynakládání veřejných prostředků. Téměř 20 let jsem se podílel na řízení soukromých firem, je čas tyto zkušenosti využít ve prospěch města.

3) Co se podle vás v Olomouci za poslední čtyři roky povedlo a co naopak nepovedlo?
Povedla se rekonstrukce náměstí, výstavba nové tramvajové trati, ve městě se pořádají zajímavé kulturní akce. Úspěchem je i postup Kohoutů do extraligy, ale to asi nebude zásluha politiků.
Nepovedlo se: problémy při čerpání evropských dotací (město musí platit ze svého cca 60 milionů Kč, které mohly být hrazeny z prostředků EU; zvýšilo se zadlužení města; nevrátila se důvěra občanů v politiky; výstavba/rekonstrukce zimního stadionu se nijak nepohnula…

14/ Tomáš Sýkora, Úsvit přímé demokracie

46 let, člen představenstva HKČR, Nová Ulice

Tomáš Sýkora

1) Jak dlouho žijete v Olomouci a co na ní máte nejraději?
V Olomouci žiji od svého narození a mám na ni rád její středověký ráz, včetně malebných uliček.

2) Co bude vaší (osobní) prioritou ve správě města v případě volebního úspěchu?
Prioritou pro mne bude snížení zadlužení města a přivedení nových investorů, kteří sníží nezaměstnanost a zvýší koupěschopnost obyvatel.

3) Co se podle vás v Olomouci za poslední čtyři roky povedlo a co naopak nepovedlo?
Zrekonstruovaly se některé objekty, náměstí a vybudovala obchodní centra.
Naproti tomu zde citelně chybí investoři, kteří nabídnou lidem kvalifikovanou práci.

Autor: Daniela Tauberová, Ondřej Zuntych

9.10.2014
SDÍLEJ:
Vojtěch Pikal
8

Olomoucký Pirát Pikal kandiduje do vedení Sněmovny

Škoda Octavia - Čína
AUTOMIX.CZ
22

Tohle opravdu není Superb. Škoda v Číně prodává jednu zvláštnost

Posila Mory Jan Káňa: Ze souboje neuhnu, rád se srazím

Prvních deset minut na ledě, dvě střely, gól i hit pro plzeňského tvrďáka Ryana Hollwega. Posila olomouckých Kohoutů Jan Káňa se úspěšně uvedla v plecharéně při vydařeném týmovém výkonu proti Indiánům. Jenže v závěrečných minutách už nový muž v sestavě hanáckého celku na led nenaskočil.

Oprava třídy 1. máje skončí později

Ačkoliv podle původních odhadů měla oprava třídy 1. máje v Olomouci skončit už začátkem listopadu, tramvaje a auta se do ní vrátí o něco později.

Kotlíkové dotace podruhé. Startuje příjem žádostí, teď už bez front

V úterý úderem 10. hodiny v Olomouckém kraji startuje příjem žádostí o takzvané kotlíkové dotace. Na výměnu starého kotle na pevná paliva v rodinném domě za modernější a k ovzduší ohleduplnější zdroj tepla je ve II.vlně připraveno celkem 124 milionů korun.

Opilý muž napadl před olomouckým nádražím ženu

Drsným způsobem se pustil do ženy opilý bezdomovec u olomouckého hlavního nádraží.   

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT