Hlavní, co tržnici čeká, je zpracování územní studie, která řekne, jak by mělo být v budoucnu místo uspořádané. Tedy například stanoví nároky města na zeleň, veřejné prostranství nebo parkování.

Na posledním jednání radní téma odložili, vrátit se k tržnici chtějí v dohledné době.

„Z posledního programu rady byl bod stažen. Zatím máme zpracováno zadání. Kam má využití tržnice směřovat, nebudu přibližovat, jelikož se tím rada ještě nezabývala," řekl Marek Černý za odbor koncepce a rozvoje magistrátu, který bude studii zpracovávat.

Prostor tržnice, kde stánkaři prodávají ovoce a zeleninu, má od města pronajatý společnost Tržnice Hopa, jejímž jednatelem je Richard Morávek, jeden z podílníků přes ulici stojící Galerie Šantovka.

Tržnice by se tak mohla stát předpolím nákupního centra. Smlouva ale platí jen do konce letošního roku.

V květnu radní jednali o jejím prodloužení o dalších šest let. Zatím však podepsaná není.

„Nájemní smlouva doposud není uzavřena," sdělil mluvčí olomoucké radnice Michal Folta, že radní se pronájmem naposledy zabývali začátkem srpna.

Vizualizace proměny prostoru olomoucké tržnice

Vizualizace proměny prostoru olomoucké tržnice. Autor: knesl + kynčl architekti

VÍCE: Barevná tržnice v Olomouci? Radní zvažují pronájem, opozice chce soutěž

Ujme se návrh na barevnou proměnu?

Právě současný nájemce předloni představil návrh, jak by mohla tržnice vypadat. Zpracoval ho brněnský ateliér Knesl+Kynčl architekti.

Prostor rozdělil na barevné pásy s různými funkcemi jako je parkování, restaurace v nynější budově nebo víceúčelová plocha uprostřed.

„Návrh vznikl pro případ, že by tam byla firma, která plochu v současnosti provozuje. Je to jedna z možností. Budeme řešit dále, jak se s tím vypořádat. Návrh se mi docela líbí, odráží i historii, kdy tam původně stály dvě budovy," připomněl náměstek olomouckého primátora Aleš Jakubec (TOP 09).

Dodal, že studie se s územním plánem místy rozchází.

Zatím není jasné, zda by tržnici mohl v případě prodloužení smlouvy přestavět současný nájemce nebo by město vypsalo veřejnou soutěž.

„Existuje i vize, že bychom to nechali vysoutěžit, ale je otázka, jestli by soukromý investor byl ochotný stavět, co mu nadiktujeme," dodal Jakubec, který preferuje dlouhodobý nájem namísto prodeje, například na třicet let.

Majetkoprávní a investiční náměstek Filip Žáček (ČSSD) odmítl, že by měly přípravy směřovat k jedné určité společnosti.

„Co se týče budoucího využití lokality, jsme s kolegou Jakubcem připraveni v průběhu letošního roku předložit radě města materiál týkající se jejího koncepčního využití. Určitě však nebude směřovat ke konkrétnímu subjektu," uvedl.

Opozice: Je třeba více návrhů

Kroky radnice dlouhodobě kritizují architekti z opozičního hnutí ProOlomouc. Podle nich je potřeba vybírat z více návrhů.

„Jediné řešení vidíme nejprve v společné ideové urbanistické či architektonické soutěži na celé území tržnice a autobusáku až po Galerii Šantovka. Teprve potom, na základě zhodnocení výsledků soutěže, podpoříme veřejnou diskuzi o konkrétním řešení nové tržnice," prohlásil loni Pavel Grasse.

Nejbližší viditelnou změnou má být odstranění dřevěných bud, ve kterých prodávají trhovci oděvy.

Kdy se tak stane, stejně jako další podrobnosti, nechtěl potenciální investor komentovat.

„Je záležitostí města, jak bude se svými pozemky chtít naložit," uvedl mluvčí projektu Šantovka Juraj Aláč.