v Olomouci totiž ministerstvo pro své úředníky nenašlo potřebné prostory.
Zatímco třeba Slováci či ostatní cizinci z Evropské unie si nemusí povinně vyřizovat povolení k pobytu, ostatní ze zemí mimo EU, Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko, si však vybírat nemohou.
Například z Univerzity Palackého se do Přerova každoročně vydává zhruba dvě stě studentů a učitelů.
„Absolutní minimum je jet tam poskytnout biometrické údaje a později si biometrický průkaz vyzvednout," uvedla vedoucí oddělení mezinárodních vztahů univerzity Yvona Vyhnánková.
Apeloval i rektor
Cesta do Přerova je náročná pro cizince i zaměstnance univerzity, která jim dělá doprovod.
„Jezdíme se studenty. Vemte si třeba chudáka studenta z Ghany, který o Přerovu v životě neslyšel, jak tam cestuje, hledá úřad na okraji města a zkouší se domluvit s úředníky, kteří nemluví příliš dobře anglicky. Úřad je v Přerově, přitom si troufnu říct, že naprostá většina cizinců na střední Moravě žije v Olomouci nebo blízkém okolí, takže tento krok se mi zdá nelogický," komentoval cestu, která se vším zařizováním zabere i půl dne, vedoucí katedry historie filozofické fakulty Jaroslav Miller.
Vedení univerzity se snažilo dosáhnout změny, domluva se ale nezdařila.
„Pan rektor psal opakovaně dopis náměstkovi ministerstva vnitra, odpověď však byla taková, že v Olomouci nemají vhodné prostory," zmínila Yvona Vyhnánková.
A detašované pracoviště není možné zřídit, protože zaměstnancům regionálního oddělení by při výjezdech mimo Přerov chyběl chráněný datový přenos.
Ministertsvo: stěhování do Olomouce nechystáme
Ministerstvo vnitra se o dlouhodobá víza, povolení k pobytu a agendu stará od začátku roku 2011, kdy došlo k transformaci cizinecké policie.
Od té doby míří cizinci do přerovské ulice U Výstaviště, neboť pracoviště v Olomouci skončilo rok předtím kvůli vysokému pronájmu budovy.
„Odbor azylové a migrační politiky se od počátku působení regionálního oddělení pobytu cizinců v Přerově snaží nalézt vhodné, důstojné a ekonomicky nenáročné prostory pro řešení pobytové agendy cizinců v Olomouci," řekl mluvčí ministerstva vnitra Břetislav Oliva s tím, že resort nedávno vytipoval několik objektů. Nakonec se bohužel nehodily.
„V současné době se proto nepředpokládá přemístění regionálního oddělení pobytu cizinců do Olomouce," sdělil mluvčí.
V kraji se hlásilo skoro 10 tisíc cizinců
Co se týče studentů Univerzity Palackého, pokoušejí se jim v Přerově vycházet vstříc, aby stíhali školu.
„Ve spolupráci s univerzitou jsou cizinci objednáváni, dle požadavku i hromadně, na hodinu kterou si určí, takže na pracovišti nemusejí čekat a nezmeškají přednášky," doplnil Oliva.
K trvalému pobytu se do konce loňského roku nahlásilo v kraji skoro šest tisíc cizinců, k přechodnému pobytu nad tři měsíce téměř čtyři tisíce.
I kvůli nim by se univerzita chtěla dohodnout s olomouckou radnicí či krajským úřadem, zda by se pro zaměstnance ministerstva nenašlo v Olomouci několik vhodných kanceláří.