Z počtu všech ubytovaných hostů se podíleli méně než čtvrtinou, ostatní klientelu tvořili tuzemci, přičemž v rámci republiky byl podíl cizinců čtvrtý nejnižší.

Nejvíce jezdí Němci, Slováci a Poláci


V kraji se vloni ubytovalo 436 150 hostů, což je o 1,2 procenta více ve srovnání s předchozím rokem. „Počet zahraničních (93 519) však tvořil pouze 21,4 procenta a je navíc nejnižší za posledních sedm roků,“ uvedla Kateřina Káňová z olomoucké pobočky ČSÚ.

Snížil se i počet nocí strávených cizinci v regionu – o dvanáct procent oproti roku 2006. O region mají největší zájem Němci, Slováci a Poláci.

„S výjimkou slovenských sousedů však zájem turistů z těchto zemí každým rokem klesá,“ poznamenala Káňová. „Radost ale můžeme mít z rostoucího počtu turistů z Lotyšska (pětinásobný nárůst), ale také Ruska a Spojených států amerických,“ doplnila.

Nejvíce turistů se ubytovalo během letních měsíců, naopak v lednu a prosinci jich bylo nejméně.

„Druhou zimu jsou na horách špatné sněhové podmínky, a přestože podnikatelé v Jeseníkách v posledních letech hodně investovali do doplňkových aktivit, když není sníh, turisté prostě v zimě na hory nepřijedou. A do Jeseníků jezdí nejvíce Poláci, což se promítlo v celkovém poklesu zahraničních hostů,“ reagovala Hedvika Dostálová z odboru cestovního ruchu krajského úřadu.

Naopak v samotném krajském městě ubytovaných turistů rok od roku pozvolna přibývá. Jinak tomu nebylo ani vloni. V Olomouci se jich ubytovalo přes 120 tisíc, z toho bylo přes 48 tisíc ze zahraničí.

„Výsledky statistik nás potěšily: od roku 2006 došlo opět k nárůstu, a to i u cizinců,“ sdělila Karin Oklešťková z olomouckého magistrátu. Největší nárůst počtu ubytovaných hostů byl v letních měsících, květnu a říjnu, což přičítá hlavně kongresové turistice.

Zvedl se počet Němců, kterých se vloni v?Olomouci ubytovalo 7919. „Předloni jsme se zaměřili na německou klientelu a propagovali Olomouc v Německu, takže věřím, že začínáme sklízet ovoce,“ komentovala Oklešťková. V roce 2006 bylo nejvíce ubytovaných Rusů. Hosté ve městě průměrně strávili 2,1 dne, což je srovnatelné s rokem 2006.

Podle Hedviky Dostálové kraj pracuje s podklady statistiků a zohledňuje analýzy i při posuzování projektů podpory cestovního ruchu, již připravují podnikatelé z Jeseníků další projekty nabízející vyžití pro turisty.

„Jsou to zejména projekty na alternativní nabídky pro případ nepřízně počasí, kdy se nedá vyrazit ven na túry a lyže. Pro nejbližší roky se počítá s investicemi do této oblasti, což zájem turistů jistě pozvedne,“ naznačila.

Na co lákat turisty?


Ale jak nalákat turisty do nížinných oblastí, do míst, která jako krajské město nenabízejí atraktivní pamětihodnosti?

„Existují další náměty: například z oblasti agroturistiky, o?kterou se začíná zvedat zájem. Takto zaměřené projekty již připravují například na Hranicku,“ dodala Hedvika Dostálová.

Přečtěte si také:

Turisté, kdepak jste?