Zvěsti o šikovnosti mladíka se brzy rozkřikly a začali přicházet zákazníci, kteří mu k očistě nosili běžné tenisky, ale i drahé značky a limitované „kousky“.

„S vysokou a kariérou tělocvikáře jsem se rozloučil a naplno se pustil do čištění tenisek. Zakázek přibývalo. Doma po pokoji jsem měl všude cizí boty. Musel jsem řešit prostory. Tak jsem to riskl a otevřel provozovnu v Olomouci, kde nic takového nebylo,“ vzpomíná Petr Horák původem z Přerova na začátky značky Čištění tenisek a rok 2020.

Ruční práce ho bavily a práce s lidmi taky. Těšilo ho, že výsledek je hned vidět. Spokojení zákazníci se navíc vraceli a z toho měl radost největší.

Do olomoucké pobočky proto brzy přikoupil další speciální přípravky na čištění a barvení obuvi a dále se zdokonaloval v titěrné práci.

Lidé mu nosili běžné tenisky, ale taky limitované edice drahých značek, kterých si považují a chtějí je mít v dobrém stavu.

„Jenže zákazníci se stále častěji ptali, jestli bych taky neuměl opravit roztržený šev nebo prodřenou patu. Chtěl jsem vyhovět, tak vznikla spolupráce se zkušeným obuvníkem, u kterého jsem se začal učit. Měsíce jsem k němu chodil, abych zvládl tyto vady perfektně opravovat,“ vzpomíná na přísnou školu v obuvnické dílně.

Zrenovuje i sandály či pohorky

Dnes má čtyřiadvacetiletý mladík vlastní šicí stroj a na cestě další vybavení. Čistírnu tenisek letos v lednu přesunul do větších prostor, kde chce služby rozvíjet. Lidé mu už taky nenosí jen tenisky, ale i lodičky, sandály, kozačky nebo pohorky.

„Mám brigádníky, abychom zvládli vyčistit nebo opravit tolik bot. Věnujeme se i kožené galanterii a oblečení,“ ukazuje nový límec u kožené bundy, kterou má majitel v oblibě a nechce se jí jen tak zbavit.

Speciality se speciální péčí

Za vyčištění a vyspravení tenisek zaplatí zákazníci kolem 500 korun. Nabízí dobarvení bot a speciální bělení podrážky tenisek.

„Rukama mi už prošly drahé kousky, které vyžadovaly speciální péči, to je cena vyšší. Boty si u nás nechal čistit například Přemek Forejt – byla to kožená kotníková obuv,“ pyšní se Petr Horák a doufá, že se slavný kuchař opět objeví ve dveřích s další obuvnickou zakázkou, protože podle něj odcházel spokojený.

Letos by se chtěl Petr Horák více soustředit na péči o obuv, aby lidem dlouho vydržela v dobrém stavu.

„Vidím, že se lidé nestarají správně. Budeme natáčet videa, kde chceme ukazovat, jak a čím nejlépe ošetřovat boty, a to nejen na drahé tenisky,“ uzavírá s úsměvem.