Při vyslovení jména František Josef I. se možná mnohým z vás vybaví panovník z filmu Jára Cimrman ležící, spící, který ne a ne zemřít přirozenou smrtí, nebo „Frantík Procházka“, kvůli kterému byl na tři měsíce zavřený Vlasta Burian v komedii Anton Špelec, ostrostřelec.

Tento zažitý obraz stařičkého mocnáře chce nyní vylepšit Jan Sulovský svou hrou Začalo to v Olomouci.

„Mám rád historii a zajímám se o významné osobnosti spjaté s olomouckou metropolí. Tato nejnovější inscenace vlastně završí pomyslnou trilogii, jejíž první díl se před jedenácti lety věnoval osudu generála Lafayetta a druhý pak před dvěma lety zavraždění posledního Přemyslovce Václava III. Snažím se hry uvádět v autentických prostorách, což se podařilo i tentokrát, kdy nám byl umožněn přístup do slavnostního sálu Arcibiskupského paláce,“ svěřil se Sulovský.

Autor historického dramatu přiznává, že byl vůči osobnosti Františka Josefa I. zpočátku předpojatý.

„Nabídku zpracovat toto téma jsem nejprve odmítl, protože se považuji za vlastence a nechtělo se mi zabývat se tímto nepříliš populárním panovníkem. Ale studiem historických materiálů jsem postupně zjistil, že jde o nesmírně zajímavou osobnost, k jehož zesměšnění přispěli někteří čeští literáti a historici," upozornil autor hry a režisér inscenace Sulovský.

„Tento zjednodušující obraz pak zastínil skutečnost, že František Josef dokázal vládnout mnohonárodní říši neuvěřitelných osmašedesát let a přežil více než pětadvacet vlád,“ připomněl.