Celkem pět barokních skulptur z 18. století, které stojí v těsné blízkosti kaple, poničili vandalové i čas. „Kapli naposled opravovalo město v době, kdy ji vlastnilo, a to někdy počátkem devadesátých let,“ uvedl mluvčí magistrátu Ivan Rašťák.

Kapli i se sochami získala na základě darovací smlouvy od města Římskokatolická farnost Nové Sady, která však na jejich rekonstrukci nemá prostředky. „Když nám to tenkrát předávali, tak jsme dar odmítali. Nemáme na opravy peníze,“ uvedl farář Alois Juráň z farnosti Olomouc - Nové Sady.

Již v minulosti se radnice uchýlila k provizornímu řešení. „Sochy mělo od devadesátých let zakrývat bednění,“ řekl za oddělení památkové péče Miloš Zavadil. V současné době je takto chráněna pouze jedna, ostatní jsou odkryty. „Bylo tam dřevěné hrazení, ale lidé je rozebrali a topili s ním. Na zajištění zbylých soch nemáme peníze,“ uvedl dále Juráň.

Není ani jisté, jestli některé vůbec opravit půjdou. „U takto poškozené památky je možná rekonstrukce, pouze pokud se zachovala fotografie, na jejímž základě bychom mohli původní vzhled věrohodně napodobit. Jinak se k opravě přistoupit nemá,“ uvedl Robert Šrek z Národního památkového ústavu.

Pokud majitelé nezajistí ochranu památky, může jim krajský úřad udělit vysokou pokutu. Podle novely zákona o památkové péči jim hrozí postih až čtyři miliony korun.

Obyvatelům okolních domů se stav historického objektu také nelíbí. Navíc upozorňují na nedostatek zeleně. „Kaplička je hezká, jenže je hrozně utopená mezi paneláky. Sochy by měli spravit a něco okolo nich vysadit.“ uvedl Jiří Filgas, který na Povelu bydlí už 30 let.