Vydání Květné zahrady, další památky UNESCO se známou kolonádou, památkáři odmítli. Arcibiskupství se proto obrátí na soud.

Dohodu o vydání podepsaly obě strany v úterý. Týká se Knížecího domu a Mincovny v Kroměříži.

„Předání obou nemovitostí se uskuteční v pátek 4. prosince. Současně NPÚ informoval arcibiskupství o nevydání Květné zahrady z důvodu funkční provázanosti historického areálu s novostavbami, jež nelze vyčlenit a které dle zákona o takzvaných církevních restitucích nesmějí být vydány," řekla mluvčí NPÚ Simona Juračková.

Květná zahrada. Ilustrační foto.

Květná zahrada v Kroměříži. Autor: DENÍK/Jan Karásek

Podzámecká ano, Květná ne

Připravuje se i smlouva o vydání Podzámecké zahrady a kroměřížského zámku.

„V současné době se připravuje smlouva o služebnosti a předpokládá se uzavření dohody o vydání v průběhu příštího roku. Obě strany se shodly na vůli pokračovat ve spolupráci," doplnila mluvčí.

Arcibiskupství chce smlouvu o vydání zámku a zahrady podepsat až spolu s dohodou, kterou nemovitosti předá zpět památkářům k dlouhodobému užívání.

„To bude bezplatné, ale s povinností starat se jako správný hospodář. Na této smlouvě se ještě pracuje a k podpisu dojde někdy v příštím roce. Co se týká Květné zahrady, jejíž vydání NPÚ odmítl, hodláme o přezkum tohoto rozhodnutí požádat soud," uvedl olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

PSALI JSME: Arcibiskup Graubner o restituci: Pokud postřehnete změny, tak k lepšímu 

Arcibiskupský zámek

Zámek se zahradami (a původně i samotné město Kroměříž) byl několik století majetkem a rezidencí olomouckých biskupů a arcibiskupů.

Arcibiskupský zámek v Kroměříži.Dnešní barokní podobu získal zámek při obnově po ničivém nájezdu švédských vojsk započaté na konci 17. století biskupem Karlem z Lichtensteinu- Castelkorna.

Zámek stojí na místě původního gotického hradu, který v polovině 13. století nechal postavit olomoucký biskup Bruno ze Schauenburgu.

V letech 1848-1849 se Arcibiskupský zámek stal dějištěm zasedání Ústavodárného říšského sněmu rakouských národů.

V roce 1998 byl komplex zámku a zahrad zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Na konci roku 2014 předalo Arcibiskupství olomoucké Národnímu památkovému ústavu výzvu k navrácení zámku.

Zdroj: zamek-kromeriz.cz