„Tehdy jsme byli moc rádi, že nepršelo a nefoukalo. Posezení bývalo venku a nebylo, kam se schovat. Pan farář se za nás modlil a všechno nakonec vyšlo, jak jsme si přáli," vzpomínala na začátky Marcela Vystrčilová z místního sboru dobrovolných hasičů.

„Vrácení stodoly je zcela logické, neumíme si představit, že by patřila někomu jinému," dodala.

Stodola byla jedinou nemovitostí v areálu, která doposud nepatřila církvi. Farnost ji měla v pronájmu. I tak se farář Jan Kronek pustil do její opravy. Jinak by mohla někoho ohrozit.

„Stropy spravil, aby na nás něco nespadlo. Udělal kus práce," ocenila kněze Marcela Vystrčilová.

Farář má proto ze zprávy z Pozemkového fondu velkou radost.

„Je rozhodnuto. Už jen čekáme na plnou moc," uvedl Jan Kronek. Do objektu investoval několik stovek tisíc korun.

Se stodolou má farnost velké plány. Už dnes je místem, kde Dubští společně prožívají velké životní události.

„Slavil jsem tam šedesátku. Přišlo snad sto lidí. Jsme poutním místem a setkávají se tam lidé z různých koutů Evropy," reagoval starosta Dubu nad Moravou Vítězslav Křetina. Jen v letošním roce se ve stodole uskutečnilo 25 svateb.

„A to na některé přišlo až tři sta lidí," poznamenal kněz Kronek. „Objekt slouží a bude sloužit všem. Uděláme z něj největší hanácký dvůr. Projekt už máme," podotkl.

Církev ještě požádala o pozemky. Celkem jde o 2,5 hektaru.

„Před kostelem. Potřebujeme udělat parkoviště. Moc by to pomohlo," uvedl kněz. Pozemkový fond ještě o pozemcích nerozhodl.

„Parkoviště je nutné! Nejen v době poutí. I v neděli je problém zaparkovat. Prvotní studie již je připravena a jsme připraveni na projektu spolupracovat," uzavřel starosta Vítězslav Křetina.