Útulky i strážníci čipování vítají, majitelé pak rychleji najdou své psy a psi své majitele.

Ve Šternberku je evidovaných zhruba 1150 psů, přičemž těch očipovaných je přibližně osm stovek.

„Počet očipovaných psů se hodně zvedl v září a říjnu, kdy jsme chovatelům posílali do schránek letáky. Vyhláška platí od loňského července, takže všichni měli dost času nechat si psa označit,“ informovala Irena Černocká, mluvčí šternberské radnice, a doplnila, že kromě městské evidence jsou psi zařazení také do Národního registru majitelů zvířat.

Označit zvíře do konce října je pro majitele s trvalým pobytem na území Šternberka výhodné. Město totiž přispívá třemi sty korunami na jednoho psa.

„Celkové náklady na čipování jsou okolo pěti set korun, lidé nemuseli nic vyřizovat. Na splnění povinnosti měli více než rok, od 1. listopadu už budou psy označovat za vlastní peníze,“ podotkla mluvčí.

Od nového měsíce budou strážníci a odbor životního prostředí pomocí speciálních čteček psy kontrolovat, na místě pak mohou majiteli dát až tisícikorunovou pokutu, ve správním řízení se částka může vyšplhat až do třiceti tisíc.

close zoom_in

Uničov zatím nepokutuje

V Uničově lhůta pro splnění povinnosti vypršela už před víc než půl rokem. Městská policie elektronické čipy kontroluje, pokuta však zatím nepadla.

„Město nakoupilo čipy a čtyři smluvní veterináři provedli samotný výkon. Majitelé neplatili nic, i dnes je každý nově zaregistrovaný pes čipovaný zdarma,“ uvedla referentka uničovského odboru životního prostředí Simona Kariková.

V městské evidenci je celkem 1059 psů.

„Tím, že to byla povinnost, registrovalo se hodně nových psů. Teď jich je nenačipovaných celkem asi pětatřicet. Z toho patnáct být nemůže, a to vzhledem ke stáří nebo zdravotnímu stavu,“ doplnila.

„Pokud by se majitel chtěl registrovat do centrální evidence, je to už jeho iniciativa na jeho náklady,“ upozornil mluvčí uničovské radnice Marek Juráň.

Čipují i ve Štěpánově

Pro čipové označení psů se rozhodli i ve Štěpánově. Obec přispívá dvěma sty korunami, majitel hradí padesát korun.

„Psů opatřených čipem máme k dnešnímu dni 467, což považujeme za velký úspěch,“ uvedl starosta Mojmír Lýsek.

„Spousta zatoulaných psů se nedá rozpoznat. Když do čipování vložíme sto padesát tisíc korun, máme částku za tři roky zpátky,“ uvedl už před časem.

Někdy však ani čip a několikeré zapsání v evidenci nemusí pomoci.

Pokud se čipem označený pes dostane třeba do Olomouce, jeho majitel by ho měl hledat nejspíš v místním útulku. Povinnost zvířata takto označovat tu totiž není a do konce letošního roku se o ní ani neuvažuje.

Za rok čipování předepíše EU

Strážníci by však takovou vyhlášku uvítali.

„Při každém převozu nalezeného psa do útulku je prvním krokem hledání čipu pomocí čtečky. Majitel by se tak okamžitě našel. O podobné vyhlášce se však neuvažuje,“ uvedla mluvčí olomoucké městské policie Magda Václavíková.

Už před časem vedoucí olomouckého psího útulku Hana Dědochová uvedla, že by povinnost čipování psů také ocenili.

„Pokud to bude dotažené do zdárného konce i se zapsáním do národního registru, kde bude zvíře dohledatelné, tak by to mělo být výhodné i pro ostatní lidi. Když to třeba bude agresivní pes, někomu ublíží, bude jeho majitel jednoznačně známý. Za rok bude čipování nařízením Evropské unie, takže města jen trochu předbíhají čas,“ uvedla.