Někteří si sice zabrblali nad prachem, který špiní zastíněná okna, na adresu vlastníka nemovitosti ale nikdo z nich zásadní kritiku neposlal.

Rozhodující jsou pro ně finanční podmínky a přístup pronajímatele, když se v bytě něco pokazí.

Olomoučané kritizují stav činžáku roky a lidé z okolí tlačí na magistrát, ať majiteli domluví.

Podle úřadu ale není stav zanedbané budovy v rozporu se zákonem.

Na stav domu opakovaně upozorňují hlavně Olomoučané bydlící v blízkosti domu. Marně.

„Síť už je tam dlouho, takže začala praskat. Opět vyzýváme město, ať něco dělá. Jestliže dům někdo vlastní, měl by se o majetek starat. Je to nejhorší budova široko daleko. Jenže se nic neděje," posteskl si předseda komise městské části Olomouc – západ Petr Šafránek.

I přes neutěšený stav, který je patrný i po vstupu do činžáku, se v domě dá žít. I když úplně běžné bydlení to není.

„Okna jsou hned zaprášená. Ze sítě se valí prach," popisovali nájemníci.

Málo světla ve dne některým vadí, jiní ale ocenili zastínění ve slunečných dnech.

Nájemníci v Palackého 20 žijí za sítěmi. Někteří si v nich vyřezali otvory, aby mohli větrat a do bytu padalo více světla. Firma otvory přelepila

Nájemníci v Palackého 20 žijí za sítěmi. Někteří si v nich vyřezali otvory, aby mohli větrat a do bytu padalo více světla. Firma minulou neděli otvory přelepila.
Autor: DENÍK/Daniela Tauberová

Atraktivní nájem a solidní přístup

Pro žádného z nájemníků však špinavá síťovina nebyla tak zásadní, aby nepodepsali nájemní smlouvy. S tím, v jakých podmínkách budou žít, souhlasili.

„Zastíněné to samozřejmě je a nejsme rádi, že to tu máme," poznamenal nájemník.

V tu dobu ještě byly v síti směrem do Palackého ulice vyřezané otvory v místech oken. Minulou neděli firma přistavila do ulice plošinu a z ní díry v síti zalepila.

Obyvatelé domu neskrývají, že rozhodující jsou pro ně finanční podmínky, za kterých získali bydlení nedaleko centra Olomouce, jen pár kroků od stanice tramvaje. Také přístup těch, kteří jim byt pronajímají.

„Můžeme porovnávat s jinými byty a domácími a tady jsme spokojeni. Nejen finančně. Cokoliv je potřeba, okamžitě se řeší, opraváře nám hned domluví," pochvalovali si nájemníci pobyt na dobu určitou.

„Jsem šťastný, že bydlím za rozumné peníze," připojil se muž, který žije na jiném podlaží.

Místo lešení je síť

Historický dům, který by mohl být ozdobou Palackého ulice, není v dobrém technickém stavu už několik let.

Z jeho obvodového pláště už spadly úlomky na ulici, dokonce část ozdobného prvku nad posledním patrem.

Vlastník proto nechal postavit dřevěné lešení nad chodníkem, aby chátrající fasáda nikoho neohrozila.

„Už když na chodníku lešení vyrostlo napadli jsme to. Stav se nám nelíbil tím víc, že budova stojí na začátku památkové zóny. Chtěli jsme, aby zjednal nápravu. Posunulo se to ale jen tak, že lešení se shodilo a dům je zakrytý sítí," zmínil Petr Šafránek.

„Na blízkém komíně bývají čápi. Když starší učil mladší létat, dosedl vždy na věžičku, která se přitom viditelně zhoupla. Zvlášť po událostech v centru města v posledních letech, kdy z výšky spadly římsy na chodník, mě udivuje, že to nechává lidi klidnými. Mě ne," divil se.

Magistrát: Budova neohrožuje zdraví  

Rohová nemovitost patří olomoucké společnosti Salvema Trading Aleše Sobka.

Regionální Deník požádal uznávaného specialistu na léčbu neplodnosti o vyjádření ke stavu zanedbaného činžáku a informaci, zda případně nechystá alespoň jeho částečnou rekonstrukci.

V termínu do publikace tohoto textu v tištěném vydání Deníku (vyšlo v úterý 1. prosince, pozn. red.) se však nevyjádřil.

V polovině listopadu dům navštívili zaměstnanci olomouckého magistrátu. Vážnější problém nenašli.

„Po předložení průběžného statického posudku a ohledání na místě samém stavební úřad konstatuje, že stav budovy neohrožuje zdraví a život osob pohybujících se na veřejném prostranství. Byla provedena kontrola stavu věžičky na objektu – staticky v pořádku," sdělila vedoucí stavebního odboru Eva Hyravá.

Majitel tehdy také slíbil, že do měsíce opraví narušení části ochranné sítě.

přes zanedbaný stav, nemají podle vedoucí odboru úředníci zákonný důvod, aby nařizovali opatření z důvodu veřejného zájmu podle stavebního zákona.

Hygiena: Nemůžeme nařídit, ani pokutovat

Z hlediska prašnosti a zajištění denního osvětlení v bytových jednotkách v Palackého 20 nemohou lidem pomoci hygienici, neboť tato problematika není řešena v zákoně o ochraně veřejného zdraví.

„Pro kvalitu ovzduší z pohledu prašnosti a denní osvětlení uvnitř bytových jednotek nemáme legislativně upraveny hygienické limity, a proto nemůžeme ani měřit a vlastníkovi nařídit nebo dokonce udělit sankci," reagovala vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice v Olomouckém kraji Eva Čehovská.

Takové limity z pohledu hygienické legislativy existují pro pracovní prostředí.

„Na komunální prostředí, jako v případě Palackého 20, nás zákon neopravňuje k tomu, abychom podmínky řešili," dodala Čehovská.