Jak dlouho se rekonstrukce ulice 8. května chystá?
Připravuje se podle projektu, který se táhne už deset let. Stavba byla před lety zahájena a teď je přerušena. Město si opakovaně nechává prodloužit platnost stavebního povolení. Začátkem roku se také změnila firma, která projekt připravovala. Léta se vedly debaty o tom, jak projekt zpracovat lépe s ohledem na chodce, ale změny do něj zapracovány nebyly.

Jaké změny jste navrhovali?
Opakovaně se řešilo, aby v pokud možno co největší části ulice vznikla pěší zóna, podobně jako je tomu v Pekařské ulici. Navrhovali jsme také dostatek míst pro přecházení chodců. Chodníky ale mají být po rekonstrukci místy až o polovinu užší. Chodci by měli ustoupit novým parkovacím stáním. Jsme přesvědčeni o tom, že právě v historickém centru města by to mělo být obráceně a auta by tam trvale parkovat neměla.

Máte už ohlasy na způsob, jakým jste na to veřejnost upozornili?
Ohlasy máme kladné. Dokonce se mi už přihlásila jedna z olomouckých advokátek, že mě bude v celé záležitosti zastupovat. Jsme rádi, že se teď v ulici 8. května lidé zastavili a zamysleli se nad tím, co se tam chystá. V zahraničí každé město či obec tak velké změny nejdříve projedná s veřejností. Vedení olomoucké radnice to nedělá, i když opakovaně tvrdí, že je otevřenou radnicí. Je potřeba občany seznámit s tím, co se ve městě připravuje a slyšet od nich, co vlastně chtějí. Zda jim vyhovuje úzký chodník na úkor parkovacích stání nebo jestli na celou věc mají opačný názor.

A co policejní vyšetřování? Cítíte se jako vandal?
Jako vandal se rozhodně necítím, nic jsem nezničil. Žádné škody jsme nezpůsobili, vždyť jsme zcela záměrně použili křídovou barvu ve spreji. Ta je vyrobena na přírodní bázi a je snadno smývatelná vodou. Na odstranění nápisů rozhodně nebylo nutné objednat firmu, smyl by je první déšť a zdarma samozřejmě také my sami. Abych ušetřil policistům práci a měli čas na závažnější případy, půjdu podat na policii vysvětlení. Pokud mi bude předložena faktura za vyčištění mnou nastříkané čáry, uhradím ji. Podílelo se nás na tom asi deset, bude tedy nutné celkovou částku každému z nás takzvaně rozúčtovat.