Ve starobylé továrně s oválným půdorysem a přes třicet metrů vysokým komínem vybuduje moderní tiskárnu.
„Máme stavební povolení na přestavbu budovy na průmyslový objekt. Na polygrafickou výrobu. Bude tam tiskárna a provozní zázemí společnosti,“ informoval Tomáš Vebr, jednatel olomoucké společnosti Profi-tisk group, která cihelnu vlastní.
„Se stavebními pracemi již firma začala,“ uvedl podnikatel.
Společnost na podzim opravila komín cihelny.
„Je kompletně spravený. Na rekonstrukci jsme získali dotaci od ministerstva kultury,“ popisoval Vebr.
„Nyní již dodavatel stavby začal s rozsáhlou rekonstrukcí celého objektu,“ dodal jednatel firmy.
Firma zachová původní půdorys stavby, její vnější vzhled i vnitřní dispozice prvního nadzemního podlaží s vlastní cihelnou – pecí a tunelem.
„Druhé, dřevěné podlaží, krovy a střecha jsou naprosto zchátralé a budou postaveny znovu. Musí však být použity stejné materiály a stejná stavební řešení,“ vysvětloval investor obnovu památky.
Bývalá cihelna ve Slavoníně. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč
Vizualizace opravené cihelny ve Slavoníně. Zdroj: Profi- tisk group
Restaurace by byla dražší a složitejší
Tomáš Vebr původně plánoval, že zchátralou cihelnu na okraji Olomouce přemění v penzion s restaurací.
„Šlo o podstatně větší investici. S její návratností, možnostmi získat dotace a úvěry, to bylo složitější,“ vysvětlil obrat v podnikatelských plánech s historickou továrnou na cihly.
„Narazili jsme, když jsme chtěli získat plochu potřebnou pro vybudování potřebných parkovacích míst. Nakonec jsme záměr přehodnotili směrem k náplni našeho podnikání,“ poznamenal.
Přestavba za 21 milionů
Investice do proměny poničené technické památky v polygrafické centrum dosáhne podle Vebra 21 milionů korun. Na projekt vlastník získal šedesátiprocentní dotaci z evropských fondů. Tiskárnu by firma chtěla spustit ještě v letošním roce.
„Snad se to podaří. Stále ale narážíme na problémy. Už před dvěma roky jsme podepsali s distributorem elektrické energie smlouvu na umístění trafostanice, a stále nemáme stavební povolení,“ zmínil jednu z komplikací.
Lidem ze Slavonína se nelíbilo, že cihelna léta chátrá a nic se s ní neděje.
„Ať už se cihelna opraví a najde využití. Je to ostuda, která nepůsobí zrovna vzhledně, také se tam může někomu něco stát, jak je objekt zchátralý. Přitom cihelna je památkově chráněná,“ komentovala neutěšený stav objektu Danuše Boková z komise místní části Slavonín.
Dodávali cihly na většinu domů v Olomouci
Historie slavonínské cihelny spadá do druhé poloviny 19 století. V roce 1859 vztyčili stavbaři komín, který je svým tvarem jedinečný v celé České republice.
Přízemní dřevěná budova měla šest větracích vikýřů, celá budova byla obehnána dřevěnou stříškou nesenou trámy.
V letech 1883 až 1884 tehdejší majitelé postavili nejmodernější kruhovou pec Hoffmannova typu s osmnácti zavážecími a vyvážecími otvory. Cihly zde vyráběli z hlíny ze sousedních Nemilan do 70. let minulého století.
Většina domů v Olomouci stojí právě díky stavebnímu materiálu ze vzácné památky.