Obdobně jsou na tom v Uničově, zatímco v Litovli bývají stížnosti i pokuty ojedinělé.

„Během posledních dvou týdnů jsme na situaci dohlíželi zejména v ranních hodinách. Nejvíc prohřešků jsme zjišťovali brzy ráno mezi šestou a sedmou hodinou. Zákaz platí téměř dva roky a lidé jsou si toho dobře vědomi. Mnozí honem odhazují cigaretu, aby se vyhnuli pokutě. Jenže stížností obyvatel na tento nešvar neubývá, posílají nám je i prostřednictvím elektronické pošty,“ sdělil šternberských strážníků Pavel Pospíšil

Téměř dvě desítky lidí už kvůli kouření na zakázaných místech musely sáhnout do peněženky.

„Většinou je napomeneme a udělíme pokutu dvě stě korun. V opakovaných případech postih zvyšujeme. Občané si stěžují na nedodržování zákazu kouření zejména na vlakovém nádraží, proto budeme v kontrolách dál pokračovat,“ dodal Pospíšil.

V Uničově platí kuřáci i pětistovkou

Zatímco ve Šternberku lidé ke stížnostem na kuřáky používají také e-maily, v Uničově se na strážníky obracejí především telefonicky.

„Pokud zrovna neřešíme nějakou závažnější situaci, snažíme se na místo přijet a zjednat hned nápravu,“ uvedl velitel uničovské městské policie Kamil Dolák.

Někdy se během jednoho dne sejde několik takových případů.

„Měsíčně je jich kolem dvaceti. Přibližně ve třetině případů se jedná o podněty od občanů, většinou si však kouřících na zastávkách všímají sami strážníci,“ poznamenal Dolák.

V Uničově strážníci kuřákům domlouvají a sankce odstupňují podle závažnosti.

„Maximum je tisícikoruna, obvykle je to méně. U lidí, které pokutujeme opakovaně, však není pětisetkorunový postih výjimkou,“ řekl Dolák.

Naproti tomu v Litovli se podobnými přestupky zabývají spíše ojediněle.

„Když už se objeví, řešíme je drobnou blokovou pokutou. Stížnosti občanů jsou ojedinělé, nesetkali jsme se ani s nějakým notorickým porušováním zákazu kouření na autobusovém nádraží či zastávkách,“ řekl velitel litovelské městské policie Lubomír Broza.