„Ideální počasí na lov tohoto dravce. V pátek jsem si vzal dovolenou a vyrazil. V úterý večer jsem nahodil pruty a čekal a čekal. Záběr přišel o půl jedné a už po záseku jsem tušil ze nejde o žádnou malou rybu. Věděl jsem však, že na své sumcové vybavení se mohu plně spolehnout,“ popisoval devětadvacetiletý rybář.

Sumec se nechal zlákat na čtyřiceticentimetrového karase – na výběr měl i kapříka a plotici. Jakmile ochutnal, ozvala se rolnička na špičce prutu. Boj mohl začít. Sumec nedaroval lovci ani centimetr.

„Byl to neskutečný, hodinu a půl dlouhý souboj. Musel jsem pro něj do vody. Vlasec se pletl do vodních rostlin, bál jsem se, že sumce ztratím,“ popisoval lovec.

Nakonec se mu podařilo přitáhnout ke břehu kousek, o jehož rozměrech sní každý sumcař.

„Měřil neuvěřitelných 224 centimetrů a vážil 70 kilogramů. Největší sumec letošního non stop lovu!“ pyšnil se hrdý rybář, kterého otec vodil na břeh už od deseti let.

Úspěšný rybář se dočkal ještě jednoho záběru. Přišel v neděli ráno. O sumce však přišel.

„Bohužel se jej nepodařilo vytáhnout. Po chvíli zdolávaní jsem rybu ztratil. Nevzdávám se a o víkendu mě opět najdete na Chomoutově,“ usmál se Jakub Tiefenbach.

Non stop lov zvyšuje šance

Hladina jezera podle rybářů skrývá i větší kousky, klidně kolem 250 centimetrů. Při non stop lovu, na který mají na Chomoutově 1A ministerskou výjimku do konce srpna, se šance lovců ještě zvyšuje. Bez ní by se museli o půlnoci sbalit a usednout opět za rozbřesku.

„Sumec je noční dravec. Toho svého bych bez výjimky nechytil,“ poznamenal Tiefenbach.

Výjimku si olomoučtí rybáři vyžádali z toho důvodu, že je potřeba snížit populaci sumce velkého, který se v jezeře přemnožil. Sumec velký nemá v našich vodách přirozeného nepřítele.

„Jeho predační tlak zejména na kapra a lína obecného se musí snižovat,“ vysvětlil předseda olomouckých rybářů Michal Šefčík.

Na sumce velkého jezdí rybáři z Olomouckého kraje na jižní Moravu, například na Novomlýnské nádrže. Menší sumec se dá chytit i na Nákle, na tekoucích vodách pak na řece Moravě pod Olomoucí.

Mezi Uničovem - Novou Dědinou a Šumvaldem budují novou cyklostezku
Cyklostezka Uničov - Šumvald bude kompletní, staví poslední kousek