„O stejném objemu," zdůrazňuje ministerstvo zdravotnictví.

V šumvaldském Blahákově hostinci už počítali, nakolik budou muset zasahovat do nápojového lístku, aby podmínku splnili.

Zásadní problém to podle provozovatelů nebude. Z celkových dopadů zákona však mají obavy.

„Půl litru kofoly máme za 20 korun a 0,5 litru točené desítky za 22 korun," porovnávala ceny Marcela Blaháková.

„Takže je to v pořádku," dodala.

Jenže na seznamu nápojů a jejich cen je ještě 0,5 litru piva ve sklenici za 17 korun.

„Ale to skoro nikdo nekupuje," reagovala provozovatelka vyhledávaného podniku. Jenže je levnější než oblíbená kofola.

„Taky máme obyčejnou citrónovou nebo malinovou limonádu za 11 korun! Ovšem 0,3 litru. Ale je tady velká PET láhev s minerálkou za 20 korun, což je při srovnání objemu a ceny levnější než pivo v láhvi," procházela nápoje, až došla k uspokojivému závěru.

V lepších podnicích to bude složitější

Jinde to budou mít mnohem složitější. Zejména v lepších podnicích ve městech, kde cena nealka leze nad třicet korun.

„Když kolikrát vidím ty ceny, protáčejí se mi panenky," kroutila hlavou hostinská z venkovského podniku.

„Přestože máme kofolu za dvacku, stejně na ní vyděláme," podotkla.

Domnívá se, že opatření jistě nepovede ke zlevňování nealkoholických nápojů, ale ke zdražení piva. „Nicméně uvidíme," dodala.

Méně vypitých piv bez cigarety?

Hostinská ze Šumvaldu neskrývala, že se celkových dopadů „protikuřáckého zákona" obává.

Ve vesnici jsou tři restaurace a kouří se ve dvou z nich.

„S cigaretou se bude muset ven, což v zimě hostům nebude příjemné. Jestli kvůli tomu budou chodit méně na pivo, nebo ne, to ukáže až praxe. Obavy ale máme," uzavřela Marcela Blaháková.

Naopak hygienici v Olomouckém kraji se připravované změny nemohou dočkat.

„Budeme držet palce, ať novela v této podobě projde Poslaneckou sněmovnou, Senátem a podepíše ji prezident," reagovala Jitka Švecová, vedoucí odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání Krajské hygienické stanice v Olomouckém kraji.

„Hlavně kvůli mladým lidem, pro které by nealko v restauracích mělo být dostupnější," dodala.

Deci kofoly za sedm korun nepomůžr

Opatření v návrhu zákona ukládá povinnost prodejci nabízejícímu alkohol v provozovně stravovacích služeb nebo stánku s občerstvením mít v sortimentu nabízených nápojů alespoň jedno nealko levnější, než nejlevnější nabízený alkoholický nápoj.

Podle ministerstva zdravotnictví musejí být nápoje o stejném objemu – podmínce nevyhoví například ten, kdo nabídne 0,1 litru kofoly za sedm korun.

„Ke stanovení povinnosti bylo přistoupeno na základě poznatků z praxe, kdy ve většině provozoven je cenově nejdostupnější alkoholický nápoj, většinou pivo," vysvětlovala změnu mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

„Cílem tohoto opatření je eliminovat nežádoucí lepší cenovou dostupnost alkoholických nápojů ve srovnání s nealkoholickými nápoji," dodala.

K legitimování a dechové zkoušce nemají oprávnění

S tím Asociace hotelů a restaurací nesouhlasí.

„Zákon, kromě nepřípustné regulace cen nealkoholických nápojů v restauracích, přináší odpovědnost podnikatele za skutečnost, že se v jeho provozovně bude vyskytovat mladistvá osoba „zjevně v podnapilém stavu"," kritizuje novelu, která počátkem června prošla vládou a míří do Poslanecké sněmovny.

Podle zákona by totiž zřejmě měli při vstupu zjišťovat věk hostů a nezletilcům by měli provést dechovou zkoušku na alkohol.

„K tomu, abychom hosty legitimovali, nemáme oprávnění, podobné je to z dechovou zkouškou," poukázal Bohumil Blahák, hostinský ze Šumvaldu.

Při zábavě pořádané v jeho podniku se dostal do situace, kdy při probíhající kontrole padlo podezření, že číšník prodal malé pivo mladistvému.

„Nebyla to pravda, což návštěvníci potvrdili. Naopak nenalijeme ani staršímu hostu, pokud vidíme, že má dost. I když tratíme, je to v zájmu jeho zdraví," bránil se.

Alarmující spotřeba mezi mladistvými

Podle ministerstva zdravotnictví vykazuje Česká republika ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi vysokou míru užívání alkoholu nejen u dospělých ale i dětí a mladistvých.

„Omezení prodeje a navržení nových povinností je součástí opatření, která by měla vést ke snížení alarmující spotřeby alkoholu mezi dětmi a mladistvými," zdůraznila mluvčí Čechová.

Zákon přitom počítá se sankcí až ve výši 300 tisíc korun v případě, že se v provozovně bude zdržovat osoba mladší 18 let, která je zjevně pod vlivem alkoholu.

„Spolu s pokutou bude možno uložit zákaz činnosti do šesti měsíců. Kromě uvedených sankcí bude inspektor České obchodní inspekce v případě závažného porušení této povinnosti oprávněn nařídit uzavření provozovny od okamžiku zjištění porušení povinnosti až na dobu dvou provozních dnů následujících po dni tohoto zjištění," informovala mluvčí