Akce Policie ČR se zúčastnili také redaktoři a zaměstnanci regionálního Deníku, mezi nimiž se našla pětice prvodárců, společně s policisty tak darovalo 470 mililitrů nejcennější tekutiny 22 nováčků.
„Těší mě, že se v redakci našlo dost zájemců, a hlavně mezi prvodárci. Je důležité si připomínat, že stejně jako u policistů nekončí jejich práce s odložením uniformy, ani u novinářů nekončí jejich poslání tečkou za poslední větou. Jsme rádi, že jsme alespoň trochu mohli přispět olomoucké fakultní nemocnici," řekl Martin Dostál, šéfredaktor Olomouckého deníku, který byl jedním z prvodárců.
Každý z dárců přispěl 470 mililitry. Jejich krev může zachránit život například účastníkům dopravních nehod.
Jeden odběr až pro tři pacienty
Do prostor transfuzního oddělení vkročil ve středu ráno poprvé i Ondřej Dluhí, vedoucí oddělení příloh Deníků střední Moravy.
„Rozhodně to byl velký zážitek. U někoho to šlo hladce, u mě pomalu. Ale slíbil jsem sestřičkám, že ten necelý půllitr krve ze sebe dostanu, i kdybych to měl nakapat," usmíval se.
Pokud se rozhodne spolu s ostatními dobrovolníky přicházet pravidelně, může pomoci spoustě lidí. Fakultní nemocnice má dárců nedostatek.
„Když jsme dnes leželi na odběrovém lůžku a úplně všechna byla obsazená a lidé se na nich neustále točili, teprve tehdy mi došlo, že akce má opravdový smysl. Jeden odběr může zachránit až tři životy a dnes se jich i díky této akci udělaly desítky," nechal se slyšet šéfredaktor Olomouckého deníku Martin Dostál.
Na lůžko transfuzního oddělení se poprvé položilo také sedmnáct policistů.
„Připojili se tak k téměř pěti stům pravidelných dárců z celkem 1770 mužů a žen v policejní uniformě v Olomouckém kraji. Mnozí z nich jsou také dárci krevní plazmy a kostní dřeně," zmínila za policejní sbor Pavla Štenclová.
Potřebují nuly plus i á minus
Olomoucká fakultní nemocnice postrádá především dárce, kterým v žilách kolují krevní skupiny 0+, A- a B-.
Nejvíce lidí má skupinu nula, v České republice ovšem dominují áčkaři.
Tou nejméně obvyklou skupinou AB zásobil nemocnici už potřetí v životě editor Olomouckého deníku Tomáš Krejčiřík.
„Zjistil jsem, že moje krevní skupina AB- je vhodná i pro darování plazmy. Tu se chystám ve fakultní nemocnici také bezplatně darovat," prozradil po návštěvě transfuzního oddělení.
Velký význam mají pytlíky s odebranou krví při záchraně těch, kteří utrpěli vážnější zranění během dopravních nehod. Těch v Olomouckém kraji v letošním roce ve srovnání se stejným obdobím loňského roku přibylo. A to o 193. Dohromady se v kraji zatím odehrálo 3665 havárií.
„Člověk nikdy nemůže vědět, jestli i on sám nebude krev potřebovat. Má to smysl," uzavřel Ondřej Dluhí.