VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chyba města: vyšší daň z nemovitosti už příští rok

Olomouc /DISKUTUJTE/ -Až o tisíce korun vyšší daň z nemovitosti, kterou se rozhodli radní města Olomouce zvednout a zastupitelé nepopulární tah schválili letos v červnu, zaplatí lidé už příští rok. Původně však byl termín platby až v roce 2011.

12.8.2009 26
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Matej Slávik

Ekonomové magistrátu si totiž neuvědomili, že daň musejí lidé uhradit předem. Nejvíce si připlatí lidé žijící v okrajových částech města. Dříve zde totiž byly sazby nejnižší. Těch, co žijí v centru, se zvýšení nedotkne až tak razantně.

„No tak to je výborné! Tak špatnou zprávu jsem dlouho neslyšel. Nejenom že z lidí budou tahat peníze, ale ještě nám dávají zkreslené informace. Počítal jsem s platbou až za dva roky, ne hned příští rok. Myslím, že se opravdu takové jednání odrazí ve volbách,“ rozhořčeně podotkl Miloš Eichler z Lošova.

Ekonomický náměstek Jiří Martinák se za pochybení omluvil a vysvětlil je tak, že ekonomové si neuvědomili, že se daň platí předem.

„Jedna z informací, která proběhla při projednávání daně z nemovitosti, byl popis jejího výpočtu a její následné placení v jednotlivých letech. Informoval jsem, že daň stanovíme obecně závaznou vyhláškou, kterou schválíme v letošním roce. Tuto daň následně podle sazeb vypočítá finanční úřad v roce 2010 a platit ji lidé začnou v roce 2011. Zde právě došlo k nepřesnosti. Všichni, kdo jsme se zabývali přípravou vyhlášky, jsme bohužel opomněli jisté specifikum. Jedná se totiž o daň, která se platí dopředu, ne zpětně, jak je obvyklé. Podle nových koeficientů musejí občané Olomouce vyšší daň zaplatit už příští rok,“ vysvětlil Martinák.

Podle něj se však peníze v době finanční krize budou v městské kase hodit. Radnice by měla z nové daně získat až sto padesát milionů korun.

„Velmi vážně se bavíme o vývoji daňových příjmů a musíme počítat s tím, že ještě v roce 2010 bude probíhat ekonomická krize, takže příjmy města se budou dále propadat. Proto můžeme být v konečném důsledku, a řeknu to jako ekonomický náměstek, rádi, že peníze, které získáme navíc novou formou daně, vybereme již v roce 2010,“ doplnil Martinák.

Pro obyvatele Olomouce znamená zvýšení daně, že například za dům v okrajové části města s jedním patrem a zastavěnou plochou sto metrů čtverečních uhradí až o dva a půl tisíce více než nyní.

Připlatí si i lidé v centru, rozdíl však není tak velký. Je to způsobené tím, že občané v okrajových částech měli dříve daň nižší. Tah náměstek vysvětlil tím, že se život na okraji či v centru zásadně kvalitou života neliší.

„Vše má své výhody i nevýhody. V centru města se špatně parkuje, ale na druhou stranu jsou tu dostupné úřady. Na okraji je klid, ale zase se do centra města musí dojíždět,“ vysvětlil Martinák.

Sazba daně se vypočítává složitým způsobem podle dvou koeficientů. Jeden je dán zákonem a zohledňuje velikost obce.

„Obec si jej může v určitém rozmezí zvýšit, nebo snížit, jak jí to umožňuje legislativa. Výše druhého, místního koeficientu závisí na rozhodnutí obce,“ vysvětlil ekonomický náměstek.

Nyní platí občané Olomouce daň z nemovitosti v závislosti na tom, kde se na území města budova či byt nachází. Čím jsou dále od centra, tím je sazba nižší.

„V současnosti je u nás tento koeficient v rozmezí od 1,6 pro okrajové části a až 4,5 pro nemovitosti v centru města. Od roku 2011 bude zákonný koeficient 3,5 a bude stejný pro všechny nemovitosti bez ohledu na umístění,“ uvedl Martinák.

Místní koeficient je v současnosti 1 a zvýší se na 3.

Daň z nemovitosti je jedinou taxou, jejíž výnos nepřerozděluje stát a stává se v plné výši příjmem města.

„Peníze, které vybereme od našich občanů, jim pak zpětně vrátíme v podobě opravených ulic, budov či nově postavených veřejně prospěšných staveb. Po mnoha diskusích jsme se nakonec tedy rozhodli daň zvýšit,“ vysvětlil Martinák.

Autor: Lucie Bukvová

12.8.2009 VSTUP DO DISKUSE 26
SDÍLEJ:
Volby 2017 v Olomouckém kraji podrobně v pondělním tištěném Deníku

Nepropásněte! Výsledky voleb ve vaší obci, názory, podrobnosti

Robotický systém Da Vinci při operaci v olomoucké fakultní nemocnici
2

Fakultka v Šantovce "půjčí" lidem robota, který umí šetrně operovat

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Zatímco hnutí ANO jednoznačně triumfovalo i ve všech velkých městech Olomouckého kraje, na dalších příčkách už jsou mezi hlavními centry regionu rozdíly.

Olomoucký primátor doskočil až do parlamentu, matadory nechal mimo

Primátor Olomouce Antonín Staněk je jedním ze skokanů letošních voleb.

Olomoucko ovládlo ANO a Okamura, třetí je ODS

Olomoucko převálcovalo hnutí ANO a výrazný úspěch slaví i druhé SPD Tomia Okamury. Překvapením je bronzová příčka ODS a těžký propad tradičních levicových stran.

Skokanka ODS: trojka z Olomouce přeskočila do sněmovny i lídra

Třetí žena přeskočila dva muže před sebou. Zuzana Majerová Zahradníková, pětačtyřicetiletá učitelka a překladatelka z Olomouce, zasedne podle všeho v poslanecké sněmovně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení