Hotel tak po několika letech přivítá opět první návštěvníky. Od podzimu zde bude ubytování pro téměř pět desítek hostů. Hotel Zámek v Chudobíně dosud vlastnila společnost Sidia, která jej však na podzim 2004 pro veřejnost uzavřela. Hotel pak nabízela k prodeji za 15 až 20 milionů korun. Zanedbaný areál nyní koupila společnost Tech idea. „Zatím opravujeme menší hotelovou budovu. Od listopadu v ní ubytujeme až pětačtyřicet hostů. Novinkou jsou relaxační lázně se saunou a masážními bazénky. S památkáři a odborníky na úpravy zeleně pracujeme také na obnově zámeckého parku a rybníčku. Celý areál je nemovitou kulturní památkou,“ řekl ředitel firmy David Smrček.

Nový majitel do budoucna počítá také s rekonstrukcí hlavní budovy a obnovou zámeckého parku, náklady se však budou pohybovat v desítkách milionů korun. „V přízemí bude stylová restaurace, v patrech deset luxusních apartmánů a kongresový sál. Počítáme s pořádáním konferencí, firemních a společenských akcí a svateb. Při shánění peněz na opravy oslovíme regionální i evropské fondy. Hledáme zahraničního partnera, který s námi bude hotel provozovat,“ dodal David Smrček.

Rekonstrukci chátrajícího areálu přivítal také litovelský starosta Vojtěch Grézl (nez.). „Lidé si často stěžovali, že areál pustne a oni nesmí ani do parku. Tehdejší vlastník hotelu na naše výzvy nereagoval,“ konstatoval Grézl. „Jsme rádi, že teď už místní občané do zámecké zahrady zase mohou na procházky. Bývalo to prestižní místo, v mikroregionu podobné zařízení chybí,“ dodal starosta. Do Chudobína začíná investovat také litovelská radnice. „Už jsme opravili nový chodník a dětské hřiště. Počítáme s výsadbou další zeleně a novými parky. Letos jsme už do této místní části vložili několik set tisíc korun,“ upřesnil Grézl.


Z historie


Tvrz Chudobín vznikla na přelomu 14. a 15. století.
Na sklonku 16. století ji tehdejší majitelé přestavěli na renesanční zámek. Rudolf Kryštof z Wittenu nechal zámek v letech 1712 až 1714 důkladně přestavět v barokním slohu.
Terschové, poslední majitelé panství před druhou světovou válkou (vlastnili je v letech 1802 až 1945), nechali v roce 1847 zámek přestavět pseudorenesančně. Po druhé světové válce chudobínský zámek převzal stát. Sigma Olomouc jej využívala jako své školicí středisko.