Od nedělního dopoledne probíhal v hlavní aleji Nadační den dětí s bohatým zábavným a sportovním programem určeným pro celé rodiny. Děti se mohly vyřádit na skákacím hradu, nechat si namalovat na obličej obrázek nebo na trávníku vyzkoušet, jaké to je pohybovat se ve velké nafukovací kouli.

„Chodíme sem každý rok, kluci si to tady vždycky užijí, je to příjemné odpoledne," řekla čtyřiatřicetiletá Monika z Olomouce, která na Nadační den přišla s osmiletým Matějem a pětiletým Patrikem. Oba kluci se zapojili do soutěží a s napětím očekávali losování o ceny.

Odpolední program vyvrcholil vyhlášením nového držitele ceny Nadace Bezpečná Olomouc. Za hrdinské jednání, které vedlo k dopadení žháře, ji získal Christophe Paul Louis Delattre – Francouz, který je Olomoučanům známý jako Chris from Paris. Je také pořadatelem závodu Run up, oblíbené čokoládové show nebo turnajů v pétanque.

Odvážný kousek

Cizinec dlouhodobě žijící v Olomouci loni na konci června při turnaji Olomouc pétanque open na Horním náměstí zahlédl, jak jeden ze stánků začal hořet. Hned jej uhasil a pak zjistil, že se nejednalo o nešťastnou náhodu. Došel ke žháři a ihned volal policii. V té chvíli na něj žhář vychrstl pivo a dal se na útěk.

Chris muže pronásledoval a když ho dostihl, udeřil ho neznámý žhář půllitrem do oka. Zraněný Francouz ještě stihl pachatele vyfotografovat mobilním telefonem. Při ráně utrpěl otřes mozku a tak místo pronásledování muže musel do nemocnice. Večer se ale k pétanquovému hřišti u radnice vrátil. Opět tam potkal žháře a hned přivolal městskou policii, která ho zadržela.

Při předání ceny Nadace Bezpečná Olomouc byl Chris velmi skromný a poděkoval všem, kdo mu pomohli.

„Ta cena částečně patří zdejší Fakultní nemocnici, kde se mi dostalo ošetření a také olomouckým policistům, kteří pak žháře zadrželi," poznamenal Christophe Paul Louis Delattre.

Skutečný hrdina

Jeho záslužný čin ocenil také šéfredaktor Olomouckého deníku Martin Dostál, který zastupoval mediálního partnera celé akce a byl členem poroty.

„Tentokrát jsme vybrali skutečného hrdinu. Udělal něco, co se zcela vymyká běžnému chování většiny lidí, pomohl k dopadení žháře," uvedl Martin Dostál.

Nadace Bezpečná Olomouc uděluje ceny civilním občanům, policistům a strážníkům, kteří vykonali nějaký hrdinský skutek už dvanáctým rokem. V minulosti ocenění získali například školáci, kteří přispěli k dopadení lupiče nebo občané, kteří pronásledovali pachatele trestné činnosti či záchranáři zasahující v bytě s několika lidmi přiotrávenými unikajícím oxidem uhelnatým. Za záchranu života tonoucího chlapce byla před několika lety oceněna také studentka střední zdravotnické školy.