Navíc data odrážejí počty těch, které nemoc přinutila jít k lékaři. Ve skutečnosti může být nemocných o třetinu více.

Epidemie začíná u dětí a každoročně právě děti dělají největší procento nemocných v době epidemie.

To potvrzují i čísla epidemiologů z minulého týdne, kdy nejvíce stonaly děti předškolního věku. Nejvíce jich bylo na Olomoucku – 3953 v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.

„Zatím se držíme. Není to nijak dramatické. Uvidíme však, jak se bude situace vyvíjet v příštích dnech," reagovala Zuzana Zvěřová, ředitelka Mateřské školy Rožňavská v Olomouci, kde v pondělí rodiče omlouvali kvůli nemoci tři z osmadvaceti dětí.

Jeden případ ptačí chřipky

Počty sice nejsou zneklidňující, podle epidemiologů ale Olomoucký kraj, kde se ani při mezikrajském srovnání situace nezhoršila nějak dramaticky, není ostrůvkem, kterému se epidemie vyhne.

„Byli bychom naivní, kdybychom si mysleli, že region nezareaguje. Samozřejmě záleží i na počasí. Kdyby mrzlo a vykouklo sluníčko, byla by situace přívětivější. Uvidíme. Zatím je situace v Olomouckém kraji dobrá," hodnotila Růžena Haliřová, vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.

V Olomouckém kraji již byl zachycen aktuálně kolující virus A/H1N1, zjednodušeně prasečí chřipka, a to vloni v prosinci.

„Nemocný nemusel být hospitalizován. Zvládlo se to. Ani v posledních dnech jsme nezaznamenali žádné těžké případy, natož úmrtí," uvedla v pondělí hlavní krajská epidemioložka.

Třetina nemocných pro neschopenku nejde

Lékaři však nemají přehled o všech, které v těchto dnech sužují záněty horních cest dýchacích, případě přidružujících se komplikacích. V evidenci jsou pouze nemocní, kteří otevřou dveře ordinace.

„Bohužel ekonomická situace nutí lidí, aby onemocnění přecházeli. Vzít si paragraf nebo neschopenku je pro mnohé problém a dovolené tolik není," poznamenala epidemioložka.

Podle jejího odhadu je ve skutečnosti nemocných o třetinu více, než udávají epidemiologické statistiky aktualizovaný každý týden v pátek.

Pohled do lékáren ukazuje, že na mnohé už onemocnění dolehlo.

„Je zvýšený zájem po lécích na teplotu nebo například čajích na nachlazení. Jsme sice na počátku možné epidemie, ale pokud si v počátku onemocnění člověk dopřeje klid na lůžku, dostatek tekutin a skutečně se bude chovat zodpovědně, nemuselo by to vypadat nijak dramaticky. I když komplikace se samozřejmě dostavit mohou," hodnotil aktuální situaci lékárník Pavel Kalman.