V Olomouckém kraji se výrazněji zvedl i počet nemocných s prasečí chřipkou. Proti té se již v regionu očkuje. Ne všichni chronicky nemocní a zdravotníci si však nechávají preventivní injekci proti Pandemic (H1N1) 2009 píchnout.

„Epidemický práh byl v tomto týdnu překročen,“ uvedla vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Olomouci Růžena Haliřová.

V Olomouckém kraji je 2179 nemocných v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Nejhůře je na tom Jesenicko, kde ordinace hlásí 3321 pacientů na 100 tisíc obyvatel. Druhá nejvyšší nemocnost – 2432 lidí v přepočtu na 100 tisíc obyvatel – sužuje Olomoucko.

Nejčastěji stonají malé děti a školáci.

„V případě vyšší nemocnosti ve školách mohou ředitelé sáhnout po chřipkových prázdninách, rodiče dětí do deseti let mají nárok na ošetřovné,“ poznamenala epidemioložka.

V případě nemocných, u kterých laboratorní výsledky prokázaly virus prasečí chřipky, není podle Haliřové žádný v těžkém stavu. Jejich počet se v tomto týdnu zvedl z devíti na osmnáct.

„Většina nemocných je v domácím léčení. U nikoho není tak dramatický průběh, že by vyžadoval intenzivní péči,“ uvedla Haliřová.

Někde už zakázali návštěvy

Podle Haliřové je v případě infekcí šířících se vzduchem nejdůležitější, aby nemocní zůstali doma a viry dále nešířili.

„To je podstatné. Jenže mnoho z těch, co kašlou a smrkají, bohužel přihlédne k finanční stránce věci, a jdou do práce. Ony první tři dny hrají rozhodující vliv,“ poznamenala.

Některé nemocnice v regionu již přijaly opatření, aby před infekcemi ochránily své pacienty. Ode soboty platí zákaz návštěv v nemocnicích v Přerově, Prostějově a již od minulého týdne ve šternberské nemocnici.

„Na základě informace Krajské hygienické stanice o rostoucím počtu lidí s respiračním onemocněním jsme se rozhodli k zákazu návštěv. Tímto krokem chráníme naše klienty před možnými komplikacemi způsobené virovými onemocněními," vysvětlil ředitel nemocnic Tomáš Uvízl.

Na očkování se všichni nehrnou

Očkování proti viru Pandemic (H1N1) 2009 má ochránit chronicky nemocné, které vytipovaly lékaři a zdravotní pojišťovny, a zdravotníky v první linii a na intenzivní péči. Ne všichni oslovení se ale pro injekci hrnou.

„Část lidí odmítá. Ale na zhodnocení počtu je ještě brzy. Zmapovat situaci bude možné v příštím týdnu,“ uvedla například Hana Koryčanová, náměstkyně olomoucké polikliniky Dopravního zdravotnictví (pozn. red. bývalé železniční polikliniky).

„Zatím je naočkování na 60 lidí. Plán je až 2000 z celé nemocnice, ale zatím se skutečně nedá hodnotit odezva. Každopádně je na uvážení očkovaných, jak se rozhodnou,“ reagoval mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Egon Havrlant.

U některých praktických lékařů v regionu se ještě s očkováním nezačalo, protože buďto nedostali od distributora vakcínu, anebo od pojišťoven jmenné seznamy těch, kterým mají dávku píchnout, někde se také nesešel potřebný počet deseti lidí, pro který se jedna vakcína naředí.

„Včera jsme dostali první dávku pro deset lidí. Zveme je na příští týden ve čtvrtek. Mám obavy, že většina přijde podepsat, že očkování odmítá. Uvidíme,“ reagoval například praktický lékař z Dubu nad Moravou Alois Hrabal.

„Jestli já se nechám naočkovat? Jsme se sestrou naočkováni proti sezónní a tuto si aplikovat nebudeme,“ sdělil lékař.