Chřipkové viry jistě provedou útok i během nadcházející zimy – zpravidla udeří počátkem kalendářního roku. Neberou přitom ohledy na věk ani pohlaví.

Nejúčinnější a jedinou ochranou je očkování a nejvhodnější doba na injekci je právě v těchto dnech.

Praktická lékařka pro dospělé Věra Katzerová„Očkování proti chřipce bych doporučila všem. Vážně by se nad očkováním měli zamyslet lidé, kteří jsou hodně pracovně vytíženi, vystaveni velkému stresu, hodně cestují,“ poradila v rozhovoru pro Deník Věra Katzerová (na snímku vpravo), litovelská praktická lékařka pro dospělé a šéfka okresního sdružení praktiků na Olomoucku.

Už očkujete?
Vakcíny máme objednané a očkovat začneme počátkem října. Lidé už se hlásí. Zájem je velký.

Jakou máte vakcínu?
Tetravalentní.

Je lepší?
Poskytuje mnohem širší ochranu pro pacienty proti minulé – trivalentní. Máme tři druhy chřipkového viru: A, B, C – C nezpůsobuje epidemie. V každé vakcíně jsou antigeny dvou subtypů chřipkového viru A a jeden typu B. Výhodou tetravalentní vakcíny je, že je rozšířena v rámci B, které je nejhorší. Trivalentní měla z B pouze jeden kmen, nová má dva.

Připlatíme si za ni?
Pro skupiny nad 65 let a pacienty s chronicky závažným onemocněním je zdarma. Ostatní si zaplatí, včetně aplikace, do 400 korun. Nutno ale upozornit, že každá zdravotní pojišťovna v rámci preventivních programů poskytuje příspěvek, ne-li celou částku.

Klid na lůžku je nejdůležitější

Stoupá zájem o očkování proti chřipce u vás v ordinaci?
Lidé se už ptají, kdy začneme očkovat. Hlásí se. Ale stále chybí pořádná osvěta. Hodně lidí si plete chřipku s běžným nachlazením a v době, kdy se očkuje, svedou virózu na očkování. Je potřeba odlišit tato onemocnění a uvědomit si, že chřipka vypadá zcela jinak než běžné nachlazení.

Kolik pacientů za sezónu naočkujete?
Do 200.

Doporučujete očkování? Každému? Je to nejlepší ochrana proti chřipce?
Nic účinnějšího proti viru chřipky nemáme.

Podceňují lidé nebezpečí chřipky?
Chřipka je závažné onemocnění a jak jsem již uvedla, lidé si ji bohužel často pletou s nachlazením. Chřipku není možné přecházet. Zchvácenost člověka donutí zalehnout a nepřemýšlet o tom, jestli má jít do zaměstnání nebo že první tři dny neschopenky nebude mít zaplaceny. Člověk může přechodit rýmu, běžné nachlazení s teplotou sedmatřicet. Chřipku určitě ne.

Přecházením běžných akutních respiračních infekcí se oslabuji před případným útokem viru chřipky?
Hlavně se tím respirační infekce šíří do okolí z jednoho na druhého.

Jak se o sebe správně postarat, když mám podezření, že mě postihla chřipka?
Klid na lůžku je nejdůležitější. Specifickou léčbu nemáme, antibiotika na chřipku nezabírají. Je potřeba si zajistit dostatek tekutin, vitamíny. Pokud jsou teploty více dní, určitě by měl nemocný vyhledat lékaře, protože mohou nastat komplikace, které pak může být nevyhnutelné léčit antibiotiky.

Očistný den bez nákupů i telefonu


Má smysl očkování proti chřipce i pro mladého člověka v dobré kondici?
Očkování proti chřipce bych doporučila všem. Jsou i úmrtí mezi 15 až 24 lety, ale víme i o úmrtí dítěte, které nemělo ani pět let. Vážně by se nad očkováním měli zamyslet lidé, kteří jsou hodně pracovně vytíženi, různí manažeři, kteří jsou vystaveni velkému stresu, hodně cestují.

Prospěje upravit životní styl?
První vlna chřipek přichází v prosinci, druhá leden a únor, kdy nemáme dostatek vitamínů, není sluníčko, nemáme energie tolik. Pokud se sobě budeme celoročně lépe věnovat, dbát o zdraví, otužovat se, pohybovat se, vyplatí se nám to.

Máte konkrétní recept?
Myslet i na duševní hygienu, psychickou pohodu. Obrovský přísun informací, který nás zaplavuje, byť se nás informace bezprostředně netýkají, organizmus zatěžují, doléhají na nás, přinášejí stres a napětí. Nebylo by proto od věci udělat si alespoň jednou týdně očistný den, netrávit jej někde v supermarketech, ale vypnout telefony, tablety, televizi a věnovat se sobě, blízkým, zklidnit, jít někam na procházku do přírody.